Barack Obama’dan veda konuşması

Barack Obama, duygusal anlara sahne olan veda konuşmasını Chicago eyaletinde gerçekleştirdi.
 Barack Obama’dan veda konuşması

Amerika’nın tüm ölçülere göre sekiz yıl öncesinde olduğundan daha iyi ve daha güçlü olduğunu söyleyen Obama, demokrasinin çantada keklik görüldüğü her zaman tehdit altında olduğunu vurguladı.

Tüm toplum kesimlerine çağrıda bulunan ABD Başkanı “Olayları diğerlerinin bakış açısıyla değerlendirin. Dikkat etmeliyiz ve dinlemeliyiz” dedi.

2008 yılında ilk zaferini ilan ettiği Chicago’ya dönem Obama, Cumhuriyetçi Donald Trump’ın Demokrat Hillary Clinton’a karşı galip geldiği ayrıştırıcı bir seçim kampanyasının ardından Amerikalılara pozitif mesajlar verdi.

Barack Obama, kendi seçim kampanyası için çalışan ve adil, kapsayıcı bir Amerika’ya inananların da aralarında bulunduğu genç Amerikalıların, kendisini, “bu ülke hakkında başladığından daha iyimser bir duyguyla bıraktığını” ifade etti.

Obama, “Demokrasi yeknesaklığı şart koşmaz. Kurucularımız münakaşa etti ve mutabakata vardı ve bizden de aynısını yapmamızı istedi. Fakat onlar demokrasinin temel dayanışma anlayışını, görünüşteki tüm farklılıklarımıza karşın, hepimizin burada birlikte durduğumuz ve bir olarak yükselip düşeceğimiz fikrini gerektirdiğini biliyorlardı” dedi.

Obama, veda konuşması için Beyaz Saray yerine Chicago’yu seçmesinin nedenini, kendisi ve Michelle Obama için “her şeyin başladığı yere dönme isteği” olarak açıklamıştı.

Yetkililer, Obama’nın konuşma metninin Trump destekçileri dâhil tüm Amerikalılara hitap etme fikriyle kaleme alındığını belirtti.

Obama’nın Chicago’ya yaptığı seyahat, ABD Başkanlık uçağı Air Force One ile yaptığı 445’inci yolculuk olarak kayıtlara geçti.

Kuzey Amerika’nın en büyük toplantı salonu olan ve Obama’nın 2012’de Mitt Romney’ye karşı kazandığı zaferin ardından ABD’ye seslendiği McCormick Place’deki veda konuşmasına, 20 binden fazla insanın katılması bekleniyordu.

Biletler ücretsiz dağıtıldı fakat hemen karaborsaya düştü. Obama’nın hitabına saatler kala, biletler, internet üzerinden 1000 dolara satılıyordu.

Yorumlar