Filistinliler sokakta!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi beklenirken Filistin liderleri, “üç günlük öfkeli protestolar” çağrısı yaptı. Bu arada, Gazze Şeridi’nde gösteriler başladı.
Filistinliler sokakta!

El Cezire İngilizce’ye göre, Donald Trump’un bugün yapması beklenen açıklamasına birkaç saat kala Trump’ı eleştiren pankartları taşıyan yüzlerce Filistinli, Gazze kentinin sokakları döküldü.

GÖSTERİLER DEV BİR “ ATEŞ TOPUNA” DÖNÜŞECEK

Gaze kentindeki El Cezire muhabiri, göstericilerin, Trump’un açıklamasını beklenmeden sokaklara dökülmesi halk tarafından Trump’ın bugün konuşmasının ardından olabileceklerinin bir “işareti” olarak değerlendirilirken, gösterilerin gittikçe büyürerek dev bir “ateş topu” haline gelebileceğinin düşünüldüğünü söyledi.  Haberde, şöyle denildi:

“İlanın daha büyük protestoları tetikleyebileceği yönünde gerçek bir kaygı var. ABD tarafından atılan adım, sanki Filistilinleri daha da birleştirdi. Hamas ve Gaze’deki daha küçük örgütler, Mahmut Abbas’ın El Fetih örgütünün ABD’nin hareketine gösterdiği tepkiye tam destek verdi. Filistin sokaklarında bu davanın arkasında tam bir birlik var.”

İLAN “ÖFKE KIVILCIMINI ATEŞLEYECEK”

Bu çerçevede haberde, Hamas lideri İsmail Haniye’nin Trump Yönetiminin kararını “işgale karşı öfke kıvılcımını ateşleyecek” sözlerine de yer verildi. 

Yorumlar