Soma A.Ş.'den tazminatlar için "Eynez" şartı!

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin işten çıkardığı işçilerin tazminatlarının ne zaman ödeneceği ve ödenme biçimine ilişkin ilginç bir gelişme ortaya çıktı
Soma A.Ş.'den tazminatlar için "Eynez" şartı!

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. çalışanı 2955 işçinin tazminatlarını ne zaman alacağı belirsizliğini korurken, T. Maden İş Genel Merkezi'nin firma ile bir protokol imzaladığı ortaya çıktı.

CagdasSes.com'un edindiği bilgiye göre, bahsi geçen protokolde, işçilere tazminatları "maaş alır gibi" taksit taksit ödenecekti. Protokole göre, TKİ ile Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. arasındaki kömür alışverişinden elde edilen hak edişlere dayanılarak ödenmesi planlanan tazminatlar için sendika "kendince" böyle bir yol bulmuştu.

İşçilerin tazminat muammasına sürüklendiği bulanık süreçten en karlı çıkan ise firma oluyor.

Şöyle ki...

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. TKİ'ye maddi olarak içeride, yani borçlu.

Protokole göre, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., TKİ'ye kömür satacak ki işçilerin tazminatlarını ve diğer borçlarını ödeyebilsin.

Şu pozisyonda protokolün hiçbir anlamı yok.

Peki protokol neyi amaçlıyor, Soma A.Ş. hangi para ile işçilerin tazminatlarını ödemeyi planlıyor?

Hali hazırda üretim yapılan Atabacası ve Işıklar ocağı işçilerin maaşlarını bile karşılayamıyor.

Protokole ekledikleri madde, oldukça önemli bir madde.

Facianın meydana geldiği Eynez ocağının Eylül ayında açılması gerçekleştiği takdirde, firma Ekim ayında tazminatların kalan kısımlarını ödemeye başlayacak.

Yani firma, faciadan önceki isimlerin tekrar yönetici olduğu sendika ile işbirliği yaparak, 301 madencinin katledildiği ocakta yeniden üretim yapabilmek için hak edilmiş olan "tazminat"ları öne sürüyor.

Sendika yöneticilerinden Recep Satır, Soma'da Şube Başkanı olmasına karşın, protokolü kendisine sorduğumda "Ben görmedim, Genel Merkez açıklayacak" diyor.

Yine bugün sendikanın Genel Merkez yöneticilerinden olup ve 301 madenci katledildiği gün Ege Bölge Şube Başkanı olan Tamer Küçükgencay'a sorduğumda, o da "Genel Merkez açıklayacak" diyor.

Kendisi Genel Merkez'den değilse demek.

Protokolde geçen Eynez maddesini AKP'li Recai Berber'e sorduğumda, protokolü gördüğünü ve maddenin bulunduğunu doğruluyor. Şimdi sendikaya kızıyor AKP'li milletvekili; "nasıl imzalarlar" diye soruyor.

Kendisiyle 15 Temmuz'da görüşen bir işçi ise, Recai Berber'in "Sendika ile işveren anlaşma yapsın, ödesin. Biz hükümet olarak elimizden geleni yaptık, daha da yapacak bir şeyimiz yok" dediğini anlatıyor.

Bölünmedik bir işçinin tazminatı kalmıştı, onu da başardılar.

Genel Merkez açıklasın bakalım.

13 Mayıs 2014'ten önce Soma'da siyaset, sendika, sermaye neyse bugün de o.

İşçinin tazminatını rehin alıp, sendikayı tetikçi kılıp, devlete şantaj yapan bir zihniyeti izliyoruz.

Ece Sevim Öztürk

Çağdaş Ses Genel Yayın Yönetmeni

Yorumlar