Soma'da sendikadan bir garip eylem: Madenler Soma AŞ'den başkasına verilmesin

T. Maden İş Soma, ELİ’nin önünde oturma eylemi yaparak, “Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin mahkeme kararı ile mal varlığına koyulan tedbir kararının kaldırılmasını” talep etti
Soma'da sendikadan bir garip eylem: Madenler Soma AŞ'den başkasına verilmesin

ÇAĞDAŞ SES / ÖZEL – ECE SEVİM ÖZTÜRK – Geçtiğimiz günlerde T. Maden İş’in Soma’daki tüm şubelerinin ortak olarak hazırladıkları bildiride, 13 Mayıs’ta 301 maden emekçisinin hayatını kaybettiği facianın ardından mahkeme kararı ile TKİ’nin alt işvereni konumundaki Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin malvarlığındaki tedbirin kaldırılması ve ocakların açılması talebi dillendirilmişti.

FİRMANIN MAL VARLIĞINDAKİ TEDBİRİN KALDIRILMASI İÇİN EYLEMDELER

Bugün T. Maden İş Soma sendikası yöneticileri ve beraberindeki bazı işçiler, ocakların esas sahibi olan TKİ’ye bağlı Ege Linyit İşletmeleri Müessese Müdürlüğü önünde firmanın malvarlığındaki tedbir kararının kaldırılması için oturma eylemi yapmaya başladılar.

Faciaya ilişkin olarak hazırlanan ve savcılığa sunulan 2. Bilirkişi raporunda TKİ’nin üretim hırsını teşvik ettiğine yönelik belirlenen tespitlere işaret eden sendika yöneticileri, “Bu demek oluyor ki, aslında devlet kurumu olan TKİ’nin asıl amacı bizleri çok çalıştırıp, az maliyet ile kömür çıkartmaktır” denildi.

MADENLERİN KAPATILMASIN VE SOMA AŞ’DEN BAŞKA FİRMA İŞLETMESİN

“Madenlerimizin kapatılmasına ve beş bin işçinin başka firmalara peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz” diyen sendika yöneticileri, ELİ önündeki eylemlerini Hükümet Konağı önünde sürdürecekler.

Sendikanın hazırladıkları bildiride madenlerin asıl işveren olan TKİ tarafından işletilmesi talebinde hiç bulunmadıkları gibi, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. haricinde bir firma tarafından işletilmesine de karşı çıktıkları ortaya çıktı.

Yorumlar