Soma Maden İş 3 Nolu Şube'den bildiri açıklaması: "O talebin doğru olmadığını söyledik"

Soma’da T. Maden İş sendikası üyesi bazı işçiler ve sendika yetkilileri Hükümet Konağı’nın önünde taleplerini duyurabilmek için eylemdeler
Soma Maden İş 3 Nolu Şube'den bildiri açıklaması: "O talebin doğru olmadığını söyledik"

ÇAĞDAŞ SES / ECE SEVİM ÖZTÜRK – Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren Eynez, Atabacası ve Işıklar işçilerinin haklarına yönelik tartışmalar sürerken, Enerji Bakanı Taner Yıldız tarafından; “Atabacası ve Eynez’i kapatabiliriz. İşçileri de Demirexport’a ve İMBAT’a istihdam olmaları için yönlendirebiliriz” şeklinde bir açıklama geldikten sonra, T. Maden İş Soma tarafından bir bildiri yayınlanarak, ocakların kapatılmaması ve Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin mahkeme tarafından mal varlıklarına koyulan tedbir kararının kaldırılması istenmişti.

Tüm T. Maden İş Soma şubelerinin destek verdiği bildiriyi buradan okuyabilirsiniz:

CagdasSes.com’un kamuoyu gündemine duyurduğu bildiriye T. Maden İş’in Soma’daki ilgili tüm şubelerinin destek verdiği açıklaması yapılmıştı.

Bugün T. Maden İş Soma 3. Nolu Şubesi de bir bildiri kaleme alarak, faciaya ilişkin olarak hazırlanan ve savcılığa sunulan 2. Bilirkişi raporundaki TKİ’nin üretim hırsını teşvik ettiğine yönelik belirlenen tespitlere işaret etmiş ve “Bu demek oluyor ki, aslında devlet kurumu olan TKİ’nin asıl amacı bizleri çok çalıştırıp, az maliyet ile kömür çıkartmaktır” değerlendirmelerde bulunmuştu.

T. Maden İş Soma 3 Nolu Şube, aynı bildirinin devamında “Madenlerimizin kapatılmasına ve beş bin işçinin başka firmalara peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerinde bulunmuştu.

3 Nolu Şube'nin bildirisini buradan okuyabilirsiniz:

3 NOLU ŞUBE BAŞKANI: “İLK BİLDİRİDEKİ MAL VARLIĞINA KONULAN TEDBİRİN KALDIRILMASI TALEBİNİN DOĞRU OLMADIĞINI SÖYLEDİK”

Maden-İş’in Soma’daki tüm şubelerinin desteklediği ve Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin mal varlığındaki tedbirin kaldırılması talebine ilişkin açıklamalarda bulunan 3 Nolu Şube Başkanı Cafer Bülbül; “Firmanın mal varlığındaki tedbirin kaldırılması talebinde bulunulan ilk bildiriye biz de destek verdik, doğru. Ancak biz birlikte hareket edelim diye destek verdik. Diğer şube yetkilisi arkadaşlara da bunu belirttik. Bizim bildiriden dağıtıldıktan sonra haberimiz oldu. Soma’da bu kadar mağdur varken, 301 şehidin ailesi varken bu cümle yanlış olur, dedik” diye konuştu.

“MADENLER SOMA AŞ’DEN BAŞKA FİRMAYA VERİLMESİN DEMEK İSTEMEDİK”

Bülbül, bugün kendi hazırladıkları bildiride yer alan “Madenlerimizin kapatılmasına ve beş bin işçinin başka firmalara peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerinin, ocakların işletilmesinin Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’den başka firmaya verilmesi gibi anlaşılmaması gerektiğini, bu cümlenin Bakan Yıldız’ın işçilerin İMBAT veya Demirexport’ta çalıştırılabileceği açıklamasına yanıt olarak yazıldığını ifade etti.

“DEVLET SOMA A.Ş. İLE ÇALIŞMAK İSTİYORSA DESTEK VERECEK”

Konuya ilişkin değerlendirmelerine devam eden Bülbül; “Devlet Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ile çalışmak istiyor mu? İstiyorsa destek verecek. İşçi mağdur. Biz işçinin sorunlarına çözüm bulunsun istiyoruz” diye konuştu.

ELİ önünde eylem yapamamalarının sebebini; “Polis izin vermeyince biz de ELİ’den hükümet konağına geçtik. Şu anda hala konağın önünde eylemimizi sürdürüyoruz” diye açıkladı.

İLGİLİ HABERLER:

 

Yorumlar