CHP'li Böke'den 'asgari ücret' açıklaması!

Uğur Dündar’ın sunduğu Halk Arenası programına konuk olan CHP Parti Meclis Üyesi İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, yeni asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu.
CHP'li Böke'den 'asgari ücret' açıklaması!

CHP Parti Meclis Üyesi İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret miktarını değerlendirdi.

CHP'li Böke, ''Normalde asgari ücret dediğimiz şey en düşük alınması gereken ücrettir. Yani verilecek ücret değildir. Yaşamsal olarak insanlara bundan daha fazlasını vermeniz gerekir demektir tarifi'' ifadelerini kullandı.

Sözcü'de yer alan habere göre CHP’li Böke şu ifadelerde bulundu;

“Asgari ücretin kendi adı aslında kendini çok açık ifade diyor; ‘Asgari olarak yaşamsal ihtiyaçlarınızı karşılayacak derecede bir ücrettir.’ Bunu böyle tarif ettiğiniz anda bence ilk sorulması gereken soru şu oluyor: “İktidar, bin 603 lira ile yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilir mi?” Yanıtın “Hayır” olduğu çok açık… Asgari olarak emeğini ortaya koyuyor olan, alın teriyle üretime ortak oluyor olan 5.8 milyon insandan bahsediyoruz. Türkiye’yi isdihdam piyasasının diğer bütün ülkelerden ayıran bir şey var o da asgari ücretle ülkedeki genelde insanların aldığı ücret birbirine çok yakın… Normalde asgari ücret dediğimiz şey en düşük alınması gereken ücrettir. Yani verilecek ücret değildir. Yaşamsal olarak insanlara bundan daha fazlasını vermeniz gerekir demektir tarifi…”

Yorumlar