AKP'den taşeron işçiye 'yasama' kazığı

AKP Genel Başkan Yardımcısı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin seçimden önce verdikleri vaatten vazgeçtiklerini anlatırken kurduğu "belirsiz cümlelerle" dikkatleri üzerine topladı!
AKP'den taşeron işçiye 'yasama' kazığı

ÇAĞDAŞ SES / HABER MERKEZİ - AKP Genel Başkan Yardımcısı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda 100 gün içinde yasal düzenlemenin yapılacağını belirterek, "Kişi 100 gün içinde, hangi işte çalışıyorsa kamuya alınacağını bilecek" dedi.

Neyi bileceğini "bilemeyen" taşeron işçilerin hangi kriterlere ve koşullara göre ve ne zaman kadroya alınacakları belirsizliğini korurken, AKP'li Ağbal'ın konuya ilişkin yap(a)madığı açıklama taşeron işçilerin kafasını bir kez daha karıştırdı.

AKP'nin seçim döneminde işçilere bulunduğu vaatlerin hatırlatılması üzerine konuya ilişkin değerlendirmeler yapan AKP'li Ağbal, şu ifadelerde bulundu:

"İlk 100 günde yapacağımız ikinci alan burası. Mesela emekli maaşlarında yapacağımız artışı kanunla yapacağız, gençlere, çiftçilerimize birtakım vaatlerimiz var. Seçim döneminde vaat olarak ne söylediysek, bunların hepsini ilk 100 günde hayata geçireceğiz. Bunlar için gerekli olan yasal çalışmayı bu süre içinde tamamlayacağız. Özellikle ücret artışları ve sosyal destekler, bunların hepsi ilk 100 günde realize edilecek. Taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda ise bakanlar kurulu kararı çalışmaları zaten bir noktaya gelinmişti, hazır. Onun son bir kez üzerinden geçilir. Sonra da asıl işlerde çalışanların kadroya geçirilmesi için yasal düzenleme yapılması gerekiyor, yasal düzenleme yapılmadan kamuya alma imkanı yok. İlk 100 gün içinde bunun da yasal düzenlemesi yapılacak ama bu kişilerin müracaatı, bunların değerlendirilmesi ve kadroya alınmaları 100 gün içine yetişebilir veya yetişmeyebilir ama bunu bir yıl içinde olacak diye söylemiyorum. Yasa 100 gün içinde çıkar, uygulaması hemen başlar. Kişi 100 gün içinde, hangi işte çalışıyorsa kamuya alınacağını bilecek."

Yorumlar