CHP'li Yakup Akkaya taşeron firmaların tartışmalı raporunu yorumladı!

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, AKP'nin taşeron düzenlemesi ve taşeron şirketlerin hazırladığı 'batarız' raporunu Çağdaş Ses'e yorumladı.
CHP'li Yakup Akkaya taşeron firmaların tartışmalı raporunu yorumladı!

ÇAĞDAŞ SES - Saffet Dağbakan / CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, AKP'nin KHK ile yapmayı planladığı taşeron düzenlemesini ve taşeron şirketlerinin hazırladığı, 17 bin firmanın batacağı ve 500 bin kişinin işsiz kalacağını iddia ettiği raporu Çağdaş Ses'e yorumladı.

TAŞERONLARDAN BATARIZ RAPORU!

Sözcü'nün haberine göre; kamuya iş yapan 17 bin taşeron firması, taşerona kadro verilmesinin sonuçları hakkında hazırladığı raporunda, kamuda yaklaşık 900 bin taşeron işçisini sevindirecek kadro adımının ülke genelinde yaklaşık 500 bin kişiyi işsiz bırakacağı, 17 bin firma ile bu firmalara tedarik sağlayan çok sayıda firmanın batmasına neden olacağı, en az 8.5 milyar liralık banka kredilerinin ödenemez hale getirebileceği gibi kritik iddialar yer alıyor.

Taşeron firma sahiplerinin AKP hükümetine sunduğu rapora göre, kamunun hizmet alımını sağlayan bu 17 bin firmanın yaklaşık 34 bin ortağı, yani patronu bulunuyor. Bu firmaların her birinde ortalama 5 kişinin çalıştığı, dolayısıyla kamu kurumlarında hizmet vermeyen ve şirketlerin kendi elemanı olan 85 bin kişinin istihdam edildiği öne sürülen raporda, şirket ortakları ve bu personelin toplamda 119 bin kişiye ulaştığı belirtildi. Eş ve bir çocuklu aile olarak düşünüldüğünde bile bu sayının 357 bini aştığı ifade edilen raporda, dolaylı yoldan bu sektöre hizmet veren, makine ve ekipman sağlayan, muhasebe işlerini yürütenler de dikkate alınarak, “En iyimser bir tahminle 500 bin kişi işsiz kalacaktır” tespiti yapıldı. Hükümet taşeron firmalarla 2 ila 3 yıllık süre için hizmet alım sözleşmesi düzenlemişti. Bu sürelerin önemli bir bölümü henüz dolmadı.

İşte bu iddialar üzerine ulaştığımız CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, söz konusu raporu Çağdaş Ses'e yorumlayarak; 'Taşeron şirketleri hükümete baskı yapıyorlar.Taşeron şirketlerinin tepkisinden dolayı AKP düzenlemeyi KHK ile yapıyor' dedi.

Oluşulacağı iddia edilen mağduriyetin raporda belirtilen rakamlara kadar ulaşmayacağını düşündüğünü söyleyen CHP'li Akkaya; 'Bahsedilen rapordaki rakamlar pek inandırıcı değil. Elbette mağdur olan varsa bunlar giderilmelidir ancak taşeron sistemiyle de milyonlarca işçisinin sömürülmesine göz yumamayız' diye konuştu.

İşte CHP'li Yakup Akkaya'nın o açıklamaları:

TAŞERONA KADRONUN KHK İLE GETİRİLMESİ ÜRKÜTÜYOR

Öncelikle AKP'nin taşeron düzenlemesinin içeriğini daha bilmiyoruz. Düzenlemenin KHK ile getirilmesi ürkütüyor. Bu attıkları taş kurbağayı ürkütmeyecek, öyle görünüyor. Taşeron şirketleri hükümete baskı yapıyorlar. Taşeron şirketlerinin tepkisinden dolayı KHK ile düzenliyorlar.

Önümüzde düzenlemeye ilişkin bir belge olmadığı için kamuoyundan aldığımız bilgilerle ancak yorum yapabiliyoruz.

Çalışma Bakanı mulafette bize bu konuda destek versin diyor ama çalışma bakanının muhalefete düzenlediği bir belge yok. Bugun getiricez yarın getiricez diye hem kamuoyunu hemde taşerona kadro bekleyen işçileri oyalıyorlar.

KHK İLE KADRO, TAŞERON ŞİRKETLERİNİN TEPKİSİ YÜZÜNDEN!

Buarada KHK ile getirmelerinin nedeni taşeron şirketlerinin tepkisi...Rapor eğer gerçekse taşeron şirketlerinin tepkisi yüzünden diye düşünüyorum. Yani 15 yıldır 17 bin tane şirket kuruluyor. Bu şirketler 15 yıl önce yoktu.1 masa 4 sandalye 1 bilgisayar ile milyonlarca lira para kazandılar haksız bir şekilde taşeron personeli üzerinden. Şimdi hükümete baskı yaparak bu taşeron sistemini en azından rahatlatmak istiyor olabilirler. Süre isteyebilirler yani. Hükumette bu konuda taşeron sistemini buraya tatbik edecek bir düzenleme içinde olduğunu biliyoruz.

Örneğin 2015 Haziran ayı öncesi CHP 'taşerona kadro vericez' deyince dönemin başbakanı, çalışma bakanı, maliye bakanı, ekonomi bakanı 'Biz de taşerona kadro vereceğiz' diye açıklama yaptılar. Bugüne kadar da hayata geçiremediler, yetişmedi diyerek oyaladılar.

GÖSTERMELİK ÇABA İÇİNDELER!

Cumhurbaşkını, başbakan ve bakanılar 'dağın fare doğurmayacağı apacık ortada' diyor. Ama taşerona kadro vermek için bu kadar süre çalışmaya gerek yok. İki maddelik olay birincisi bütün kamuda çalışan taşeron kadrolu olarak çalışıcaktır İkincisi ise her kamuda çalışan taşeron işçisi kıdemine göre o işyerindeki sendikal haklarından yararlanacak ve ücretlerini alıcaktır. Başka üçüncü madde bile yok.

Bunlar taşerona kadro vermemek için yada göstermelik yapmak için bir çaba olarak görüyorum.

17 BİN ŞİRKET KAPANIRSA 500 BİN KİŞİ İŞSİZ KALACAK MI?

Bahsedilen rapordaki rakamlar pek inandırıcı değil. Onların en fazla iki üç kişisi sigortalı gösteriliyor. Öbürleri orda çalışsa bile onları biz biliyoruz. Kendi kadrosunda, yani kendi ofisinde çalıştırdıkları personelin bir kısmını bile kiraladıkları yani hangi kamu dairesi varsa onu bile ordan alıyorlar. Yani orada mağdur olan, işsiz kalan insanlar olucaktır, hiç bir itirazım yok ama 500.000 kişi değildir en fazla 20.000 kişi olabilir.

Orada çalışan insanlar elbette mağdur olacaktır. Onların da mağduriyetlerinin giderilmesi lazım ama sonuçta 15-20 bin kişi işsiz kalacak diye milyonlarca işçisinin sömürülmesine göz mü yumacağız. Ancak kanun çıktıktan sonra bu firmalarda çalışıp primleri ödenmiş firma çalışanları varsa onlarla ilgilide çalışma yapılabilir, kamuya yerleştirilebilir."

Yorumlar