Şekeri bırakmanız için sebep çok!
Yağlandırıyor
Yıllardır ''Bira göbeği'' diye bildiğimiz şey aslında ''Şeker göbeği'' olabilir mi? Uzmanlar göbek bölgesindeki yağlanmanın en çok şeker eklenmiş gıdalardan geldiğine dikkat çekiyor. Bildiğimiz beyaz şeker, fruktoz ve glikozdan oluşuyor. Göbek bölgesindeki yağlanmanın sorumlusu fruktoz. 2009’da California Üniversitesi’nde yapılan bir deneyde 10 hafta boyunca kilo problemli iki grupan birine glikoz diğerine fruktozla tatlandırılmış içecekler verilmiş. İki grup da yaklaşık 1.5 kilo almış. Ama fruktoz alanlarda yağ göbek bölgelerinde toplanmış. Daha sonra Danimarka ve İsviçre’de yapılan araştırmalar da benzer sonuçlar vermiş.

Yağ vücudun hangi bölgesinde olursa olsun insülin direnci ve diyabet hastalığı riskini arttırıyor. Ama riski en çok yükselten göbek bölgesi ve karaciğerde yağlanma.
Hiç farkına varmadan en fazla şekeri, şeker eklenmiş içeceklerden alıyoruz. Örneğin 350 ml kolada 10 tatlı kaşığı şeker var! Harvard Halk Sağlığı araştırmacılarından Vasanti Malik şeker eklenmiş içecek tüketimi ile kilo arasında bağlantıyı gösteren önemli kanıtlar bulduklarından bahsediyor. 300.000 kişiyi kapsayan araştımalar sonucunda buldukları sonuç: ''Günlük olarak tükettiğiniz her 350 ml şeker eklenmiş içecek, diyabet riskinizi %15 arttırıyor.’’

Ne yaparsanız yapın bir türlü göbeğiniz erimiyorsa suçlusu şeker olabilir!

Kalp krizine yağ değil şeker sebep oluyor!

Şekeri bırakmanız için sebep çok!