Ağbaba'nın önergesi işleme koyulsaydı mevsimlik tarım işçileri ölmeyebilirdi!

Tarım işçilerinin barınma ve taşınma sorunları yeni katliamları da beraberinde getiriyor. Manisa'da tarım işçilerini taşıyan açık kasa kamyonete TIR'ın çarpması sonucu 15 işçi hayatını kaybetti.
Ağbaba'nın önergesi işleme koyulsaydı mevsimlik tarım işçileri ölmeyebilirdi!

ÇAĞDAŞ SES HABER MERKEZİ - Alınmayan önlemler yeni katliamların yaşanmasına sebep olmaya devam ediyor. Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde tarım işçilerini taşıyan açık kasa kamyonete TIR'ın çarpması sonucu 15 kişi hayatını kaybetti.  Bu olayın ardından akıllara CHP Milletvekili Veli Ağbaba’nın mecliste AKP’liler tarafından gündeme dahi alınmayan tarım işçilerin taşınmasıyla ilgili verdiği araştırma önergesi geldi.

CHP Malatya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın sayıları resmi verilere göre 300.000 civarında olarak gösterilmesine rağmen 1 milyona yaklaştığı tahmin edilen mevsimlik tarım işçilerin insanlık dışı koşullarda taşınması sebebiyle gerçekleşen trafik kazalarının önlenebilmesi için Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını istediği önergesi gündeme bile alınmamıştı.

BU SES NE ZAMAN DUYULACAK 

Manisa'da yaşanan ve 15 işçinin ölümüyle sonuçlanan kazanın benzeri geçtiğimiz yıl Isparta'da yaşandı. Isparta'nın Yalvaç İlçesi yakınlarında elma toplayan işçileri taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 15 işçi öldü.  Kazanın ardından yapılan üzgünüz açıklamaları da değişen birşeyin olmadığını gösterdi. 

AĞBABA, “DEVLET BU KAZALARININ ÖNÜNE GEÇECEK ÖNLEMLERİ DERHAL ALMALI”

Mayıs 2014’te Meclis’e tarım işçilerinin taşınması ile ilgili araştırma önergesi sunan CHP’li Ağbaba, önergesinde mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının sadece öldükleri zaman ülke gündemine taşındığını belirtti. Ağbaba, “Barınma, beslenme, ısınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere yanlarına aldıkları eşyaların bulunduğu ve çoğunlukla kapasitesinin üstünde çok fazla ağırlık taşıyan minibüsler ile tehlikeli yolculuklar yapan bu işçiler ve aileleri ciddi risk altında bulunmaktadır.

Yapılacak daha fazla yol denetimi ölümlü kazaların önlenebilmesi için gerekli ise de yapısal bir soruna geçici bir çözüm sunacaktır. Çünkü ülkenin kanayan yaralarından biri olan mevsimlik tarım işçiliği konusu devletin doğrudan müdahale etmesi ve yapısal çözümler getirmesi gereken bir alandır” ifadelerinde bulunmuştu.

CHP’li Ağbaba, gündeme dahi alınmayan önergesinde, “Sosyal güvenlik kapsamına alınmaları dahi mümkün olamayan bu işçiler adeta devlet tarafından görmezden gelinmektedir” diye kaydetmişti.

Yorumlar