Manisa'da 10 TL için tarım işçilerini öldüren sistem ne zaman değişecek?

Manisa'nın Gölmarmara İlçesi'nde kasasında tarım işçisi taşıyan kamyonet, süt tankeri ile çarpıştı. Siyasetin çözüm üretemediği bu sorun sebebiyle göz göre göre gelen katliamda kamyonette bulunan ve hayatını kaybeden 15 kişinin isimleri belli oldu.
Manisa'da 10 TL için tarım işçilerini öldüren sistem ne zaman değişecek?

İşte hayatını kaybeden tarım emekçilerinin isimleri:

Kamyonet Şoförü Seydi Aydın (52),

Şoförün eşi Ayşe Aydın (47),

Ümmü Demirkol (38),

Ayşe Yaşar (40),

Fadime Orhun (48),

Zeynep Zengin (35),

Zeynep Uysal (32),

Ummuhan Uysal (30),

Dürdane Daya (40),

Burak Kaya (15),

Zekiye Çetin (54),

Nesrin Aydın (27),

Kezban Uysal (67),

Azize Kars (52),

Yıldız Öztürk (41)

BU SES NE ZAMAN DUYULACAK?

Manisa’daki katliam sonrası 2015 yılı içerisinde tarımda can veren işçi sayısı 190 oldu. Isparta Yalvaç'taki iş cinayetinin ardından 15 kişi hayatını kaybetmiş, 28 kişi yaralanmıştı.

Yine Kasım 2014'te Kayseri'nin Bünyan İlçesinde tarım işçilerini taşıyan kamyonet, karşı yönden gelen başka bir kamyonetle çarpışmış, 2 kişi hayatını kaybemiş ve 11 kişi yaralanmıştı.

 "YİNE DAYIBAŞI SİSTEMİ"

Katliamda yaşamını yitiren kadınların bölgede “dayıbaşı” sistemiyle toplandığı ortaya çıktı. Kadın işçilerin kilosu 1,5 liradan asma yaprağı toplamaya götürüldüğü öğrenildi. Bölgedeki işçilerin ifadesine göre bir kadın işçi günde en fazla 7 kilo asma yaprağı topluyor. 9 TL’den alınan yaprağın kadınlara kârı ise günlük 10 buçuk lira. Yani bir işçi 30 gün boyunca aralıksız çalıştığında eline ancak 315 lira geçiyor. 

15 kişinin hayatını kaybettiği Salihli'nin Çökelek köyünde büyük üzüntü yaşandı. Kazada hayatını kaybedenlerin aileleri fenalık geçirdi. Fenalık geçiren ailelere sağlık ekipleri müdahale etti. Gözyaşlarına boğulan ve ağıtlar yakan aileleri, yakınları güçlükle teselli etti. 

Kazada aynı aileden 4 yakınını kaybeden Muazzez Aydın gözyaşı döktü.

Hayatını kaybedenler için, köyün mezarlığında yan yana 15 adet mezar kazıldı.

Köy meydanında ise Salihli Belediyesi tarafından taziye çadırı kuruldu. Hayatını kaybeden tarım işçileri, ikindi namazından sonda kılınacak cenaze namazının ardından köy mezarlığında son yolculuklarına uğurlanacak.

KILIÇDAROĞLU'NDAN EKMEK VURGUSU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Manisa’nın Gölmarmara İlçesi’nde kasasında tarım işçisi taşıyan kamyonetin süt tankeri ile çarpışması sonucu 15 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazası ile ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, “Kimse ekmeğini kazanma uğruna canından olmamalı. Manisa’daki korkunç kazada yaşamını yitiren 15 işçimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

← Kazada 3 aylık hamile Nesrin Aydın da hayatını kaybetti

HDP; "SORUMLU AKP'DİR" DEDİ

HDP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada; "Ekmek ve yaşam kavgası verirken, sermayenin kar hırsına kurban edilen bütün emekçileri saygıyla anıyoruz. Denetimleri ve yaptırımları gerektiği gibi uygulamadığı için iş cinayetlerinin birinci dereceden sorumlusu olan AKP iktidarını ise protesto ediyoruz.
Çalışırken ölmenin 'işin fıtratı' diyerek egemenler tarafından normalleştirildiği bu ülkede, işçi sağlığı ve iş güvenliğinde bıçak kemiği çoktan geçmiştir. Artık Türkiye’de çalışmak bir can pazarı haline gelmiştir. İş cinayetlerinin sonlandığı bir çalışma düzeni, ancak güvenceli çalışma ile mümkündür." denildi.

CHP'Lİ ÖZEL VE AKKAYA MANİSA'YA GİTTİLER

Facianın ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve Genel Başkan Yardımcısı Yakkup Akkaya Manisa'ya gittiler. Manisa Milletvekilleri Tur Biçer Yıldız ve Mazlum Nurlu da ikindi namazına müteakiben kılınacak olan cenaze namazı için Çökelek Köyündeler.

BELEDİYE BAŞKANI GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Manisa'nın Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz, Manisa'da 15 tarım işçisinin hayatını kaybettiği kazayı gözyaşları içinde anlattı. Olay yerine gittiğinde yaralıların çığlıklarını duyduğunu dile getiren Öz, hayatını yaprak toplayarak kazanan işçilerin geride kalan yakınlarına da sabır diledi.

Facianın ardından olay yerine giden CHP Manisa Milletvekili Dr. Yıldız Tur Biçer şöyle konuştu:

Yaralıları çevreye savrulmuş olarak gördüm. Daha sonra vefat edenişçilerin götürüldüğü Akhisar Devlet Hastanesi'ne giderek, vefat eden işçilerin aileleri ile görüştüm. Edindiğim bilgiye göre vefat eden 15 işçiden 14'nün kafa travması, 1 kişinin ise iç organlarının zarar görmesi neticesinde hayatını kaybettiğini öğrendim. Kaza neticesinde açık kamyonet üzerinde oturan işçiler yola savrulmuş. Bunun neticesinde ağır kafa travması yaşanmış. Bu yolda tarım işçilerinin sürekli traktörlerin römork kasalarında, ya da kaza yapan kamyonet gibi arkalarda bilinçsiz bir şekilde taşındığını söyleyen CHP'li vekil Biçer, "Bu yolda gerekli denetimler yapılıp, önlemler alınsaydı bu kaza yaşanmazdı. Tarım işçileri her gün çalıştıkları yere giderken hayatlarını ortaya koyuyor. Şimdi bu kaza basit bir trafik kazası olarak gündemde yer alacak. Ama eğer bu işçilerin sigortaları olsaydı bir iş kazası niteliği kazanacak ve durum buna göre değerlendirilecekti. Sigortasız tarım işçisi çalıştırma konusunu en kısa sürede TBMM'ye taşıyacağım.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya da katliama ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

Yaprak toplamaya giden bu mevsimlik tarım işçileri günlüğü 1.5 TL’den günde 4-5 kilo yaprak toplayabilmektedir. Yani günlük kazancı 9-10 TL arasında değişen bu işçilerimiz aylık ancak 300 TL gelir elde edebilmektedir. Sabahın 5 inde yollara dökülen ve sigortasız, en temel "sosyal haklar”dan bile mahrum çalışan bu işçiler aslında toprağın ve hasadın isimsiz kahramanlarıdır.
Ancak ne yazık ki İş cinayetine kurban gittiklerinde isimleri haber bültenlerinde birkaç gün okunur; çünkü işçidirler onlar, en yoksulundan…  Çalışma hayatını "taşeron ve dayı başlarının" vicdansız ellerine teslim eden ve denetimden uzak olan bu zihniyet her gün iş cinayetlerinden kaybettiğimiz kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk işçilerinin katilleridir.
Yaşanan böylesi olayların nedenlerine odaklanmamak, yıllardır normalleştirilmeye çalışılan ölümlerin sistemle ilişkisini kurmamak yarınlarda yaşanacak ölümlerin ya da bize göre cinayetlerin de ortağı olmak anlamına gelecektir.
Bu anlamda sorun zihniyet sorunudur. İşçiyi “köle” olarak gören, para dışında hiçbir değeri olmayan, dinle, ahlakla, insanlıkla alay eden sözde siyasetçilerin yönettiği bir ülkede en küçük sorunlar bile çözülemez.

Yorumlar