Sendika açık açık 301 işçiye mezar olan ocağın yeniden açılmasını istedi!

Türkiye Maden İş Sendikası 301 madenciye mezar olan Eynez Maden Ocağı’nın yeniden açılması gerektiğini belirtti.
Sendika açık açık 301 işçiye mezar olan ocağın yeniden açılmasını istedi!

ÇAĞŞDAŞ SES - MANİSA/ Soma'da 301 madencinin hayatını kaybettiği katliama ev sahipliği yapan Eynez Maden ocağında işten çıkarılan 2 bin 831 madencinin tazminatlarını alamamış olmasının yankıları sürerken, madende örgütlü olan T. Maden İş Sendikası, firmanın çok istediği "ocağın yeniden açılması" talebini açık açık dile getirdi.

Çağdaş Ses Genel Yayın Yönetmeni Ece Sevim Öztürk, iki gün önce T. Maden İş'in Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ile bir protokol imzaladığını duyurmuş, sendikada işçilerin tazminatlarının ödenmesi için Eynez'in açılmasının pazarlığının yapıldığını belirtmişti.

Sendika yöneticileri Öztürk'e Genel Merkez'in bir açıklama yapacağını belirtmiş ve protokole ilişkin açıklama yapmaktan kaçınmışlardı. Beklenen açıklama bugün geldi. Açıklamada protokol gizlenirken, Eynez'in açılması talebi "istihdam" gerekçesiyle verildi.

İşte T. Maden İş Sendikası'ndan yapılan o skandal açıklama:

“Sendika olarak biz de tazminatlar ödensin istiyoruz. Buna ek olarak da madencilerimiz bir an önce işe yerleştirilmelidir” Soma’da 13 Mayıs’ta, 301 madencimizi şehit verdiğimiz facia sonrasında işsiz kalan 2 bin 831 madencinin kıdem tazminatlarının ilk taksit ödemesi haziran ayında gerçekleştirildi. Zamanlama tarihi, 7 Haziran 2015 tarihindeki genel seçimlerin hemen öncesine denk gelen ilk taksit sonrası, aradan geçen süreye rağmen bir ödeme olmadı ve ödeme tarihi belirtilmedi. Eynez ve Atabacası ocağında çalışan toplam 2.831 maden işçisinin sözleşmeleri 1 Aralık 2014 itibariyle feshedildi. İşsiz kaldıklarını SMS’le öğrenen madenciler bir süre işsizlik maaşı aldı, ancak işsizlik maaşının da kesilmesi ile tamamen önlerini göremez duruma geldi.

AK Parti Manisa Milletvekili Sayın Recai Berber, bu süreci en iyi bilenlerdendir. Bölge milletvekili olarak bu konudaki gayret ve girişimlerini biliyoruz. Ancak Sayın Recai Berber, geçtiğimiz günlerde oldukça yadırgadığımız bir konuşma yapmıştır. Madencilerin kıdem tazminatlarından zincirleme olarak işveren, TKİ ve ilgili bakanlık, dolayısıyla hükümet sorumludur. Berber açıklamasında “Koskoca Maden İş’sin, Türk-İş’sin. Dünya kadar paran var. Bu paraları da işçilerden topladın. Öde o zaman” gibi tutarsız cümleler kurmuştur. Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak 25-30 bin üyemiz bulunmaktadır. Sözü edilen birikim bütün üyelerimize ait bir birikimdir. Ayrıca sendikaların bu parayı nasıl ve nerelerde kullanacağı yasayla belirlenmiştir. Sendikaya öde demek şirketin ve TKİ’nin ödemesi gereken tazminatları, sorumlu olmayan bir kurumun sırtına yüklemeye çalışmaktır. Biz sendika olarak kıdem tazminatlarının ödenmesi için pek çok girişimde bulunduk, hatta Şubat 2015’te 400 madencinin Ankara’ya gelmesini, TBMM, Çalışma Bakanlığı ve TKİ önünde konuyla ilgili şikayetlerini dile getirmelerini sağladık. O zaman da sözler verildi, ancak herhangi bir gelişme kaydedilmedi. Sendika olarak bir anlaşma yaptık, çünkü girişimlerimiz sonucu TMSF’nin de TKİ’nin de kıdem tazminatlarının kalan kısmı ile ilgili yakın zamanda hiçbir şekilde olumlu bir adım atamayacağını gördük. Amacımız madencilerin kıdem tazminatlarının ödemesinin bir an önce yapılmasıdır. Ancak buradaki temel sorun da atlanmamalıdır, asıl sıkıntı bu işçilerin istihdam sorunudur. Verilecek kıdem tazminatları geçici, kısa vadeli ve yetersiz bir destektir. Sayın Recai Berber’den isteğimiz Eynez Ocağı’nın bir an önce sağlıklı bir şekilde açılması ve istihdam için çaba sarf etmesi yönündedir"

Yorumlar