Sosyal Haklar Derneği'nden Soma etkinliği

Sosyal Haklar Derneği'nin çağrısı ile her ayın 13'ünde Türkiye'nin farklı yerlerinde "Soma'yı Unutma Unutturma" eylemleri yapılacak. Eylem ve etkinlik bu ay İstanbul'da gerçekleşiyor.
Sosyal Haklar Derneği'nden Soma etkinliği

Sosyal Haklar Derneği'nin çağrısı ile her ayın 13'ünde Türkiye'nin farklı yerlerinde "Soma'yı Unutma Unutturma" eylemleri yapılacak.  Eylem ve etkinlik bu ay İstanbul'da  gerçekleşiyor. 

Yurt genelinde anma etkinliği yapacak olan Sosyal Haklar Derneği'nin çağrı metni:

Bu ay İstanbul'da yapacağımız basın açıklamasının ardından ilk kez Soma Belgeselini birlikte izlemeye ve ardından yapacağımız foruma herkesi davet ediyoruz.

 18 Ağustos 2015 Salı günü Soma Davasının 3. blok duruşması görülmeye başlanıyor.

Bu duruşmada, müşteki (şehit madenci aileleri) vekilleri sanıklara doğrudan soru soracak, sorgulayacak; aileler ise yaşadıklarını anlatacaklar. Bu blokta, mahkeme, 2007’den 2014’e kadar yaşanılanlar ve katliamın ‘ben geliyorum diye haykırdığı’ son 3 aylık dönemi, onlardan tekrar dinleyeceğiz.

İzleyeceğimiz belgeselde, facianın ardından yaşanan süreç, aileler ve olaydan kurtulan madencilerin gözünden ortaya konuyor.

#SomayıUnutmaUnutturma sözümüzün arkasında ve gerçek sorumluların açığa çıkarılması, yargılanması ve cezalandırılması, sistematik biçimde işçilerin canına kasteden bu sisteme karşı,

13 Ağustos 2015 Perşembe akşamı Mehmet Ayvalıtaş Meydanı/Parkında Kadıköy’de buluşmak üzere.

19:30 Basın Açıklaması, Kadıköy Boğa'da,(Bahariye girişi)
20:00 Soma Belgesel Gösterimi (Mehmet Ayvalıtaş Meydanı)
21:00 Forum

(Foruma, Sosyal Hukuk Avukatları, Soma Belgeselini hazırlayan Selen Çatalyürekli, Çağdaş Ses'ten Ece Sevim Öztürk ve Soma Dayanışma Ağı Proje Koordinatörü - Uzman Psikolog Çiğdem Yumbul'da katılıyor)

Yorumlar