CHP'nin dokunulmazlık tavrının perde arkası

Çağdaş Ses Genel Yayın Yönetmeni Ece Sevim Öztürk, Genel Kurul'da görüşülecek olan AKP'nin dokunulmazlık teklifine CHP'nin neden 'evet' diyeceğine ilişkin önemli kulis bilgileri paylaştı.
CHP'nin dokunulmazlık tavrının perde arkası

Çağdaş Ses Genel Yayın Yönetmeni Ece Sevim Öztürk, gazeteci Esra Lora Yılmaz'ın sorularını yanıtlayarak, AKP'nin dokunulmazlık teklifine CHP'nin neden "Evet" oyu vereceğini açıkladığını kulis bilgileriyle yorumladı.

AKP'nin getirdiği teklifin tam bir garabet olduğunun altını çizen Öztürk, bu teklifin dokunulmazlıkları kaldırmadığını, yasalaşması durumunda mevcut fezlekeler yargıya gönderildikten sonra dokunulmazlıkların aynen devam edeceğini belirtti.

MADEM AKP'YE HER TÜRLÜ EVET DİYECEKTİNİZ, MASAYA NEDEN OTURDUNUZ?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun AKP'nin bu teklifine "Anayasa'ya aykırı olmasına rağmen 'evet' diyeceğiz" sözleriyle destek vermesinin hiçbir savunulabilecek tarafı olmadığını kaydeden Öztürk; "Anayasa'ya sadakat yemini eden bir milletvekili, böyle bir açıklama yapamaz. Madem her türlü AKP'nin dokunulmazlık teklifine evet diyecektiniz, neden AKP ile masaya oturdunuz?" diye sordu.

ERDOĞAN TOPRAK EKİBİ 'EVET' OYU İÇİN SAHNEDE

CHP'nin içerisinde hayır diyen milletvekillerinin bilindiğini belirten Öztürk, bu milletvekillerine Genel Merkez yönetimi tarafından 'evet' oyu vermeleri için baskı kurulduğunu kaydetti. Genel Başkan'ın Başdanışmanı Erdoğan Toprak ve yanındaki ekibin 'hayır' diyen milletvekillerine "Erken seçim kapıda, eğer hayır oyu verirsen seni yeni dönem için milletvekili yazmayız" diyerek baskı kurduğu bilgisini paylaştı.

BÜLENT TEZCAN'I KURTARAN MADDE, VEKİLLERİ ZORA SOKTU

CHP'nin 35. Kurultayı'nda Bülent Tezcan'ı kurtarabilmek için hızlıca düzenlenen 3 maddelik tüzük değişikliğinin de erken seçim sopasına zemin hazırladığını kaydeden Öztürk, milletvekillerinin bu tehditlere boyun eğmemesi gerektiğini belirtti.

EREN ERDEM'E DİSİPLİN SOPASI

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar'a "Siz tavrınızı belli ediyorsunuz fakat diğer CHP'li milletvekilleri Kemal Bey'in bu çıkışından rahatsız olsalar dahi neden seslerini çıkartmıyorlar" diye sorduğunu ve "Erken seçim sopası el altından tüm milletvekillerine gösteriliyor" yanıtını aldığını kaydeden Ece Sevim Öztürk, bu durumun şimdi de disiplin furyası ile ilerleyeceğini belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem'in AKP'nin teklifine hayır diyeceğini duyurmasının ardından "Anayasa'ya rağmen evet demenin, yetmez ama evet demekten ne farkı var" açıklamasını yaptığını hatırlatan Öztürk; "Bu açıklamaların ardından Grup Yönetiminde ve MYK'da görüşülerek, Eren Erdem'e yönelik bir uyarı verilmesi, disipline sevk edilmesi meseleleri konuşuldu" diye belirtti.

CHP YÖNETİMİ REFERANDUMDAN KORKUYOR

Kılıçdaroğlu'nun MYK'sında milletvekili olan kimseden fire çıkmayacağını belirten Öztürk, Erdoğan Toprak'ın milletvekillerine; "Hayır derseniz eğer milletvekili olamayacaksınız. Evet derseniz sizi yeniden yazacağız. Siz evet deyin ki, şimdi yargılanın aklanın. Hem milletvekiliyken davalarınızı takip eden çok olur. Yeniden milletvekili olamayacağınız için kimse davalarınıza ilgi göstermez" sözleriyle baskı kurulduğunu milletvekillerinin kendisine anlattığını kaydederek, CHP yönetiminin neden referanduma gidilmesini istemediğini paylaştı.

CHP YÖNETİMİ REFERANDUMDAN NEDEN KORKUYOR?

CHP yönetimi eğer ki 367'yi bulamazlarsa teklifin referanduma gitmesinden çok korkuyorlar. Çünkü meydanlara çıkıp da 'bu teklife evet deyin' meselesini savunamazlar. Örgüt ağırlıklı olarak 'hayır' diyor. Eğer ki referandum olursa, kurultay olur, koltuklarımızı kaybederiz" endişesi taşıyorlar.

KILIÇDAROĞLU GENELKURMAY'DAN ZILGIT YEDİ Mİ?

CHP Lideri'nin "Anayasa'ya aykırı olmasına rağmen Evet diyeceğiz" çıkışının ertesi günü, HDP'li Sırrı Süreyya Önder'in "Kılıçdaroğlu, Genelkurmay'dan zılgıt yedi, bu yüzden evet diyecek" dediğini hatırlatan Öztürk; "Ne Kılıçdaroğlu'ndan ne de parti yönetiminden bu çıkışa ilişkin bir açıklama gelmedi. Sırrı Süreyya Önder'in bu açıklamasından birkaç saat önce ben başka bir CHP'li milletvekilinden genelkurmay meselesini duymuştum ama kulis dedim, çok da ihtimal vermedim. Kemal Bey bu mevzuya bir açıklık getirmek zorunda" diye konuştu.

"SADECE HDP'LİLERİN FEZLEKESİ YOK Kİ!"

Bu yasa teklifinin terörle mücadele değil, muhalefeti sindirme ve Başkanlık için yürünmesi gereken mesafeyi kısaltmak amacı taşıdığını belirten Öztürk; "CHP hayır derse HDP'ye destek olur mantığı yanlış. Bu mantık Bahçeli'nin 7 Haziran'da koltuğu Erdoğan'a hediye etmesi mantığı. HDP'ye göre mi siyaset belirlenecek? Sadece HDP'li milletvekilleri değil ki, CHP'lilerin de fezlekeleri var. Bu algı bilerek bu şekilde işletiliyor" ifadelerinde bulundu.

İşte o açıklamalar:

Yorumlar