Savcılık vekiller için 'zorla getirme' ibaresini kaldırdı

Haklarında fezleke bulunan vekillerin ifade vermeleri için savcılık tarafından gönderilen tebligatlardaki 'zorla getirme' ibaresi kaldırıldı.
Savcılık vekiller için 'zorla getirme' ibaresini kaldırdı

TBMM'de fezlekesi bulunan vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasından ardından savcılar harekete geçti. CHP'den ve HDP'den vekillerin çağrılmasından sonra HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'da çağrılmıştı. Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, savcılığın milletvekillerine gönderdiği çağrı kağıtlarında bazı değişiklikler yaparak ‘zorla getirme’ tedbiri uygulanacağına ilişkin uyarıya yer vermedi. Demirtaş ve diğer HDP’li vekillerin çağrı kağıtlarında da bu ibare yer almadı.

SAVCILIK İFADELERİ ALMADAN DAVA AÇABİLECEK

Bu durum, savcılıkların çağrıya uymayan vekiller hakkında ifadelerini almaksızın dava açabileceği ya da takipsizlik kararı verebileceği anlamına da geliyor. Ayrıca, dava açılan vekiller hakkında gerek görülürse mahkemeler tarafından tutuklama kararı verilebilecek.

DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ'DA İFADEYE ÇAĞRILDI

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, savcılık tarafından çağrılan HDP’li vekillerin ifade vermeye gitmeyeceklerini açıklamıştı. Bugüne dek Demirtaş’ın yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile partinin milletvekillerinden Ahmet Yıldırım, Burcu Çelik Özkan, Ayhan Bilgen, Dirayet Taşdemir ve Bedran Öztürk savcılıklarca ifadeye çağrılmıştı.

Yorumlar