Amerika Green Card başvuruları bugün başlıyor!

Her yıl Amerika’da yaşam hayali ile milyonlarca kişinin katıldığı Green Card Çekilişi başvuruları bugün (4 Ekim Salı) başlıyor.
Amerika Green Card başvuruları bugün başlıyor!

Dünyada milyonlarca insanın hayallerini süsleyen Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) ömürboyu oturma, çalışma, eğitim ve yaşama hakkına sahip olmak isteyenlerin katıldığı Green Card-Yeşil Kart Çekilişi başvuruları 4 Ekim Salı günü başlıyor. Green Card Çekilişi başvuruları 7 Kasım Cumartesi gününe kadar devam edecek. 

ABD Hükümeti, Amerikan nüfus ve kültürünü çeşitlendirmek amacı ile her yıl çekilişle 50.000 ile 55.000 arasında kişiye Green Card veriyor. Her sene yüzbinlerce Türk vatandaşının da katıldığı çekiliş sonuçları 2017 yılı Mayıs ayının ilk haftasında açıklanacak.

ABD’de yeni bir yaşam hayali ile yapılan başvurularda dolandırıcılıklar a karşı dikkatli olmak gerekiyor. Türkiye’de her sene binlerce kişi başvuru sürecinde kötü niyetli bazı aracı şirketler tarafından dolandırılıyor. 

2005 yılından bu yana green card başvurusu ve göçmenlik konularında hizmet veren GreenCard724.com Yöneticisi Ozan Şirin, çekiliş  katılımcılarının başvuru sürecinde çok dikkatli olmaları konusunda uyardı. 

Kötü niyetli bazı kurumlar katılımcıların bilgisizliğinden yararlanarak her sene binlerce çekiliş katılımcısını dolandırdığını belirten Ozan Şirin başvuru süreci konusunda bilgi verdi. “ABD Hükümeti’nin 2003 yılından bu yana Green Card başvurularını sadece internet üzerinden alıyor. Ancak, ABD Hükümeti'nin başvuru sitesinin yılın sadece bir aylık döneminde açık olması, formların İngilizce ve karmaşık olması, tüm başvuru bilgi ve fotoğrafların bir kere de sisteme giriş yapılmasının gerektirmesi ve hiçbir destek biriminin olmaması nedeni ile Amerikan Hükümetinin verdiği istatistiki verilere göre her yıl ortalama 9-10 milyon Green Card başvurusu; başvuru esnasında yapılan hatalardan ve bilgi eksikliğinden dolayı işleme bile alınmadan eleniyor.” Diyen Ozan Şirin, posta veya kargo yolu ile gelen basılı formlarla green card başvurusu yapılmasının söz konusu olmadığını vurguladı. 

Ozan Şirin katılımcılar için en önemli  bilginin teyit numarası olduğunu belirten Şirin “Yapılan başvuruların sonunda mutlaka katılımcılara özel verilen teyit numarası (Confirmation number)alınmalıdır. Sonuçlar sadece ABD Göçmenlik Dairesi Resmi Sitesi’nden bu numara ile öğrenilebilir, başka bir yolla öğrenilmesi mümkün değildir.” Dedi.

Ozan Şirin “GreenCard724.com olarak sosyal sorumluluk gereği, Green Card Çekilişi katılımcılarının doğru bilgiye ulaşabilmeleri, bir mağduriyete uğramadan sağlıklı ve güvenilir bir şekilde green card başvurularını gerçekleştirebilmeleri için, hem sitemizde hem de basında bilgimizi ve tecrübemizi sürekli paylaşıyoruz ve paylaşmaya da devam edeceğiz.” Diyerek sözlerini tamamladı.  

Green Card hakkında

Green Card, Amerikan Kongresi'nin 1990 yılında aldığı bir kararla yürürlüğe girmiş resmi bir program olup her yıl ABD Hükümeti tarafından düzenlenmektedir. Green Card , ABD vatandaşı olmayan kişilerle onların eşleri ve 21 yaşın altındaki bekar çoçuklarına; Amerika Birleşik Devletleri'nde ömür boyu oturma, çalışma ve okuma imkanı vermektedir. 

 

Yorumlar