Erdoğan: 'Bir insanın karakterinde tarafsız olmak diye bir şey olabilir mi?'

Erdoğan, Elazığ'da toplu açılış törenine katıldı.
Erdoğan: 'Bir insanın karakterinde tarafsız olmak diye bir şey olabilir mi?'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

Önümüzde yeni ve önemli bir fırsat var. Bu fırsat cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş için anayasa değişikliğidir. Buna hazır mıyız?

Bugün anayasa değişikliğine karşı çıkanların bir kısmı, meselenin artısını eksisini bilmediği için karşı çıkıyor.

Elazığ'da sizin huzurunuzda anayasa değişikliğinin ne getirdiğini ifade etmek istiyorum.
Rejim değişmiyor. Meclis, Bakanlar Kurulu farklı isimlerle devam ediyor. Birileri milletimizin kafasını bulandırmaya çalışıyor.

Şuanda yapılan iş yasama, yürütme ve yargının yeniden düzenlenmesidir. Bu organlar ortadan kalkmıyor. Görev tanımları yeniden yapılıyor.

Yeni sistemin ilk adımı 2007'de atıldı. İkinci adım 2014'te bu kardeşinizin cumhurbaşkanı seçilmesidir. Şimdi sistemin adını tam olarak kuracağız.

Bu sistemin adı cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir.

Seçimlerde beş yıl süreyle görev verilen cumhurbaşkanı milletten başka kimseye hesap vermeden görevini yerine getirecek.

Milletvekili sayısını da 550'den 600'e çıkarıyoruz. Biz Amerika gibi çift kameralı yapmıyoruz. 
Bu ülkede cumhurbaşkanının başbakana anayasa kitapçığını fırlattığını gördük mü? Şimdi biz bunu da kaldırıyoruz. Cumhurbaşkanı ile başbakanın gücü aynı kişide birleşeceği için çekişme yaşanmayacak. Tek kişide bu gücü topluyoruz.

Cumhurbaşkanı'nın partisiyle ilişiğini kesmesinin kaldırıyoruz. Bir insanın karakterinde tarafsız olmak diye bir şey olabilir mi?

18 yaş hem seçme yaşıdır, hem de seçilme yaşıdır. Fatih 21 yaşında bir çağı açıp, bir çağı kapattı mı? Siz de açarsınız.
İnşallah parlamentomuzda 18 ile 25 yaş arasında seçilmiş gençler görmek istiyorum. İnşallah kabinemizde de.

Yorumlar