'Hayır'a böyle başladılar

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri 'hayır' çalışmasına başladılar.
'Hayır'a böyle başladılar

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde üniversiteliler anayasa değişikliği tartışmalarına “pratik” dağıtarak ve kermes kurarak başladı.

Geçtiğimiz Kasım ayında oyların çoğunluğunu almasına rağmen öğrenci temsilcisi olarak atanmayan ve seçimden sonra tekbir getiren bir grup tarafından saldırıya uğrayan adayın seçim döneminde kullandığı #başkandeğiltemsilci sloganı #temsilcideğilbaşkan olarak değiştirildi ve öğrencilere eğer okullarda öğrenci “temsilcisi” değil öğrenci “başkanı” olsaydı oluşacak hukuki durum soruldu.

Öğrenciler sosyal medya üzerinden başlattıkları bu kampanyayı derslerde kullandıkları pratik çalışmaları bu duruma uyarlayarak fakültede devam ettirdi. Ayrıca bu pratik çalışmada okulda konuyla ilgili dağıtılan bildiriler özel güvenlik birimlerince toplatıldığından referandumda oy kullanabilmek için gerekli ikametgah değişikliği hakkında bilgi veren bir olay ve buna ilişkin sorular da soruldu.

Ardından parasız “Hayır Kermesi”nde bir araya gelen üniversiteliler dağıttıkları broşürlerle “Biz kimiz?” ve “Neden hayır?” sorularına cevap verdi. Hukuk öğrencileri ‘Hayır’ı tartıştı. Bütün hukuk öğrencilerini ‘Hayır’ı birlikte büyütmeye davet etti.

Hayır diyen hukuk öğrencileri çalışmalarına fakültede ve üniversite dışında devam edeceklerini söyleyerek kermesi sonlandırdı.

Yorumlar