"Evet"in ardından Erdoğan'ın ilk hamlesi bu olacak

Türkiye'nin başkanlık anayasasını yüzde 51 oyla onaylamasının ardından şimdi gözler yaşanacak değişikliklere çevrildi...
"Evet"in ardından Erdoğan'ın ilk hamlesi bu olacak

Türkiye'nin başkanlık anayasasını yüzde 51 oyla onaylamasının ardından şimdi gözler yaşanacak değişikliklere çevrildi.

Anayasa paketi her ne kadar 2019'dan sonra yürürlüğe girecek düzenlemeleri kapsıyor olsa da ilk anda da değişiklikler yaşanacak.

Halk oylamasında kabul edilen Anayasa paketinin üç düzenlemesinden, cumhurbaşkanının parti üyeliği, HSYK’nın yeniden yapılanması ve askeri yargının kaldırılması hemen yürürlüğe girecek. Diğer düzenlemeler 2019'daki hem cumhurbaşkanlığı hem de genel seçimlerden sonra uygulanacak.

Kabul edilen anayasa paketine göre Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, 30 gün içinde yeniden yapılandırılacak. 13 üyeli HSYK’nın yeni üyeleri, halk oylaması sonucunun Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonraki 40. günde görevlerine başlayacak. Bu süreçte Cumhurbaşkanı, Adalet Bakanı ve Adalet Müsteşarı dışındaki 4 üyeyi atayacak ve Meclis de 7 üye için Geçici Madde’de ayrıntıları yazıldığı şekliyle seçim yapacak. HSYK’ya girmek isteyen Yargıtay, Danıştay üyeleri ile hukukçu öğretim üyeleri ve avukatlar, seçim ilanından itibaren 5 gün içinde TBMM Başkanlığına başvuracaklar.

ERDOĞAN ÜYE OLUYOR

Cumhurbaşkanının partiye üyelik hakkı da hemen uygulanabilecek uygulamalar arasında yer alıyor. YSK’nın sonucu açıklamasından sonra AKP Genel Başkanı Binali Yıldırım’ın davette bulunması ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da AKP'ye kaydını yaptırması bekleniyor. Siyasi Partiler Yasasına göre Erdoğan’ın genel başkanlık koltuğuna oturması için ise kongre toplanacak. Yıldırım, AKP olağan kongresinin 2018’de öngörüldüğünü, ancak erkene alınabileceğini daha önce açıklamıştı. 

Hemen uygulanacak üçüncü konu askeri yargının kaldırılması olacak. Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve askeri mahkemeler lağvedildi. Burada görev yapan hâkimler, HSYK tarafından sivil mahkemelere veya Milli Savunma Bakanlığınca muvazzaf görevlere atanacaklar; yaş sınırını geçenler emekliye ayrılabilecekler. Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kontenjanından Anayasa Mahkemesine giden iki üye görevlerine devam edecekler. Ancak bu üyeliklerin boşalmasından sonra yerlerine atama yapılmayacak ve AYM üye sayısı 17’den 15’e düşecek.

Yorumlar