McCain: 'Ben olsam Türk Büyükelçi’yi kovardım'

Washington’daki Türk Büyükelçiliği önündeki kavgayı eleştiren ABD'li Cumhuriyetçi senatör McCain, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın ABD’den kovulması gerektiğini söyledi.
McCain: 'Ben olsam Türk Büyükelçi’yi kovardım'

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör John McCain, skandal bir şekilde Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın ülkeden gönderilmesini talep etti.

Büyükelçiliği önündeki kavgayı eleştiren McCain, “böyle bir şeyin diplomatik olarak kabul edilemeyeceğini” belirtti. McCain, “Onların büyükelçilerini Amerika Birleşik Devletleri’nden kovmalıyız” ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump’la görüştükten sonra gittiği Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın resmi konutu önünde iki grup arasında kavga çıkmıştı.

Erdoğan’ı protesto eden bir grup ile Erdoğan destekçileri arasında çıkan çatışmada 11 kişi yaralanmıştı. Erdoğan’ın korumaları da protestoculara müdahale ederken, ABD polisi olayla ilgili iki kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Büyükelçi Kılıç olayların büyümesi üzerine bir ara konuttan çıkıp, polislere “Bunlara siz izin veriyorsunuz” diyerek tepki göstermişti.

Yorumlar