ABD senatosundan Erdoğan’a mektup!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yandaşları ile korumalarının, Erdoğan karşıtı grupla tutuştuğu kavgaya geniş yer verirken, ABD senatosunda Erdoğan'a konuyla ilgili mektup yollandı.
ABD senatosundan Erdoğan’a mektup!

Washington'daki Türk Büyükelçiliği önündeki kavga, ABD basınında büyük yankı uyandırdı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhuriyetçi senatör McCain, Büyükeçli Serdar Kılıç'ın kovulması gerektiğini söylemişti.

''Tüm cezai yaptırımların uygulanması gerekir''

California’dan Demokrat Parti Milletvekili Ed Royce da, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Adalet Bakanı Jeff Sessions’a yolladığı mektupla, Cumhurbaşkanı Rece Tayyip Erdoğan’ın korumaları hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi. Royce mektubunda korumaların barışçıl gösteri yapan kişilere saldırdıklarını, yere yıkılanlarını kafalarına tekme attıklarını, haklarında yasal işlem yapılması gerektiğini belirtti. Royce, “Bu davranış, son yıllarda Türk demokrasisine büyük zarar veren siyasi aktivistler, gazeteciler ve dini özgürlüğe yönelik geniş çaplı darbelerin göstergesidir. Bu şiddet eylemlerinin hoş karşılanmayacağına dair açık bir mesaj göndermek için, bu kişilere karşı tüm cezai yaptırımların uygulanması gerek” dedi.

Washington polis yetkilileri de dokuz kişinin yaralandığı, iki kişinin de gözaltına alındığı olayların görüntü ve fotoğraflarının incelendiğini, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Gizli Servis ile işbirliğinde çalıştıklarını, kimliği belirlenen kişiler hakkında soruşturma başlatılacağını açıkladı.

Yorumlar