CHP'li Emir'den İsmail Kahraman'a 'Külliye' tepkisi!

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman'ın, Meclis'i 'külliye' diye tanımladığı iftar yemeği davetine tepki gösterdi...
CHP'li Emir'den İsmail Kahraman'a 'Külliye' tepkisi!

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, 14 Haziran 2017 tarihindeki iftar yemeğine CHP Milletvekillerini de davet etti. Kahraman davet mesajında, Meclis'i 'TBMM Külliyesi' olarak tanımladı.

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, bu ifadeye tepki gösterdi. Emir açıklamasında; “Yüce Meclis’i, külliye sevdanıza kurban ettirmeyiz” ifadelerini kullandı...

CHP'li Murat Emir'in açıklaması şöyle:

"Ülkemizin toplumsal barışını tehlikeye atan, ekonomimizi borç sarmalına sokan, dış politikadaki tüm dengeleri çökerten AKP’nin gizli ajandasının ilk sayfasındaki hedefin, rejim değişikliği olduğu son anayasa değişikliği ile netleşmişti. Güçler ayrılığı ilkesine dayalı anayasal düzenimizi ‘tek adam’ hükümranlığına çevirme amacındaki AKP zihniyeti, bu yolda kirli bir yöntem izlemektedir. Cumhuriyetimizin kurucularını, ürettiği değerleri ve ilkeleri tartışmalı hale getirme çabasıyla yolunu yapmaya çalışan AKP’nin, son olarak attığı adım Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ismine yönelik olmuştur.

 AKP’den İstanbul Milletvekili olduktan sonra aynı partinin adayı olarak Meclis Başkanı seçilen İsmail Kahraman, milletvekillerine, Ramazan ayında vereceği bir iftar yemeğini ilettiği yazılı mesajında, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kimliğini ‘külliye’ olarak tanımlamıştır. Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde “Bir caminin çevresinde cami ile birlikte kurulmuş medrese, imaret, sebil, kitaplık, hastane vb. yapıların bütünü” olarak tanımlanan ‘külliye’ ifadesinin Türkiye Büyük Millet Meclisimiz için kullanılması, uzun zamandır yapımıyla ilgili tartışma ve yıkımların yaşandığı Meclisimizin hangi yönde dönüştürülmek istendiğinin açık net işaretidir.

Kutlu Doğum Haftası’nı, Kurtuluş Savaşı’nın yönetildiği Birinci Meclis’in açılış tarihi olan 23 Nisan’a yakın günlerde sabitleyen, Mustafa Kemal Atatürk’ün üstün bir komutanlık sergilediği Çanakkale Zaferi’nin karşısına Kut’ül Amare Savaşı’nı koyarak değerlerimizin içini boşaltmaya çalışan ve kutsal hiçbir değeri kullanmaktan kaçınmayan AKP zihniyetinin, ‘külliye’ ifadesini Cumhurbaşkanlığı’ndan Meclis’e, üniversite kampüslerine kadar her yer için kullanma amacının ardındaki sinsi düşüncenin farkındayız. Kelime oyunlarıyla halkın vatan savunması sürecinde kurduğu ve iradesini cisimleştirdiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin altını kazan AKP’lilerin ‘külliye sevdası’na Yüce Meclis’i kurban ettirmeyiz! Yüce Meclis, milletin geçmişi ve geleceğini inşa ettiği; manevi ve maddi tüm değerlerini içeren demokrasi mabedidir ve öyle kalacaktır"

İşte İsmail Kahraman'ın o mesajı:

Yorumlar