Çavuşoğlu'ndan 'Kuzey Irak' açıklaması!

IKBY referandumuyla ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, referandumu yok saydıklarını belirterek, Peşmerge'ye verilen 'askeri eğitim'in kesileceğini açıkladı.
Çavuşoğlu'ndan 'Kuzey Irak' açıklaması!

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇavuşoğluIKBY'nin 'bağımsızlık' referandumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Referandumu 'yok' saydıklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, ''Bizim bundan sonra muhattabımız Bağdat'tır.'' ifadelerini kullandı

''Referandumu yok sayıyoruz''

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Referandumu yok sayıyoruz. Bizim bundan sonra muhattabımız Bağdat'tır.

''Askeri seçenek gelişmelere bağlı''

Biz dostane tavsiyemizi de yaptık, uyarılarımızı da yaptık. Şu an herhangi bir kapama yok sadece kontrolleri sıkılaştırma var. Attığımız adımlar olacak. Şu an konuları değerlendiriyoruz. IKBY ben kendi yoluma gideceğim dedi, biz de onlara bunun bir bedeli olacaktır dedik ve olacak. Bizim sorunumuz Kürt kardeşlerimiz değil. Suriye'de de değildi.

Biz onlar yardım ettik. Saddam döneminde de yardım ettik, DEAŞ'a karşı da yardım ettik. Bizim ordaki Kürt kardeşlerimizle sorunumuz olmadığını gösteriyor. Borç böyle ödenmez. Neçirvan'ın yaptığı açıklamalar bizi ilgilendirmiyor açıkçası. Bağdat'tan gelen talepleri geldikçe değerlendirdik. Askeri seçenek gelişmelere bağlı. Türkmen kardeşlerimize yönelik fiili müdahale olursa hemen olur. Gelişmelere göre olur. Ayrıca bizim Irak ile ticaretimiz var.

Yorumlar