ABD Dışişleri'nden 'papaz' açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Erdoğan'ın ''Papaz Brunson'' ve Gülen'in iadesiyle ilgili yaptığı öneriye yanıt verdi.
ABD Dışişleri'nden 'papaz' açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Fethullah Gülen'in iadesinin Türk hükümeti tarafından 'birkaç kez yapıldığını' kaydettikten sonra "Biz halen Türk hükümetinin bize sunduğu materyalleri değerlendirmeye ve bakmaya devam ediyoruz. Bu konuda bir yeni gelişme yok. Papaz Brunson'a gelince, Papaz Brunson'ı yurduna getirmek bizim için çok ciddi bir konu. Bu konuyu Başkan Trump da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok uzak olmayan bir zamanda, BM Genel Kurulu sıralarında New York ziyaretinde tekrar gündeme getirdi. Dışişleri Bakanlığı da Papaz Brunson ile yakından irtibatta. En son Eylül 18'de ziyaret edildi. Biz halen onun serbest bırakılması için uğraşıyoruz. O Türkiye'de haksız yere hapsedildi" dedi.

Ne olmuştu?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Polis Akademisi mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada 'Amerika bizden bir papazın iadesini istiyor. Sizde de bir papaz var. Siz de onu bize verin' diyerek Gülen'in iadesi talebini bir kez daha dile getirmişti.

Yorumlar