Irak Genelkurmay Başkanı'ndan 'Kerkük' açıklaması!

Irak Genelkurmay Başkanı Osman El Ganimi, Kerkük'e operasyon yapılıp yapılmayacağı konusuyla ilgili ''Bize bu konuda, herhangi bir emir verilirse Irak'ın güçlü ordusu olarak gereken her türlü adımı atmaya hazırız''
Irak Genelkurmay Başkanı'ndan 'Kerkük' açıklaması!

Irak Genelkurmay Başkanı Osman El Ganimi, Kerkük ve tartışmalı bölgelerle ilgili olarak Irak Başbakanı Haydar el İbadi'ye yetki verildiğini hatırlattı. Ganimi, "Bize bu konuda, herhangi bir emir verilirse Irak'ın güçlü ordusu olarak gereken her türlü adımı atmaya hazırız" diye konuştu.

''Kerkük, hiçbir tarafa bağımlı değildir''

DHA'da yer alan habere göre Ganimi, Kerkük’e askeri harekat yapılıp yapılmayacağı yönündeki bir soru üzerine, “Parlamento, Başbakan Abadi’ye Kerkün’ün ve takEmalı bölgelerin korunması konusunda yetki verdi. Irak ordusu olarak herhangi bir emir verilirse her türlü adımı atmaya hazırız” dedi.

Kerkük’ün, Irak’ın en önemli şehirlerinden biri olduğunu belirten Ganimi, “Adeta Irak’ın kalbi konumundadır ve biz oraya küçük Irak deriz. Çünkü içerisinde Türkmen, Arap, Kürt, Hristiyan ve diğer azınlıklar bulunmaktadır. Bu yüzden bu şehrin güvenliği bizim Irak anayasamızda teminat altına alınmıştır” ifadesini kullandı.

Irak meclisinin Başbakan Haydar Abadi’ye yetki verdiğini hatırlatan Ganimi, şunları söyledi:

“Kerkük, hiçbir tarafa bağımlı değildir. Güvenliği de Irak merkezi yönetimi tarafından sağlanmaktadır. Parlamento, Başbakan Haydar Abadi’ye, Kerkün’ün ve tartışmalı bölgelerin korunması ve oradaki halkların güvenliğinin sağlanması konusunda tam yetki verdi. Bize bu konuda, Irak ordusu olarak herhangi bir emir verilirse biz Irak’ın güçlü ordusu olarak gereken her türlü adımı atmaya hazırız.” 

 

Yorumlar