Deniz Baykal'ın sağlık durumuyla ilgili doktorlardan açıklama!

Ateşlenme şikayetiyle hastaneye kaldırılan CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın sağlık durumuyla ilgili doktorundan açıklama geldi.
Deniz Baykal'ın sağlık durumuyla ilgili doktorlardan açıklama!

Hastaneye kaldırılan Baykal'ı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte ziyaret eden Yurt Gazetesi yazarı avukat S. Ersu Hızır, Baykal'ın doktoruyla görüştü. Baykal'ın sağlık durumuyla ilgili doktorunun verdiği bilgileri aktaran Ersu Hızır,"Birkaç gün öncesinden bir rahatsızlığı varmış ikisi üst üste gelince böyle bir problem ortaya çıkmış. Doktorlarından aldığımız bilgiye göre 24 saat beklemek gerekiyormuş. Yoğun bakımda bir iki gün kalacak gibi gözüküyor." dedi.

Hızır, şunları kaydetti:

Deniz beyin bilinci açık, benim gittiğimde yoğun bakım hemşiresi ile konuşuyordu. Hayati tehlikesi yok. Hafif sol kolunda bir his kaybı var ayağı filan normal. Sol kolundaki güç kaybının da bir kaç güne kadar geçeceği belirtildi. Doktorları Deniz'in beyi yorulmaması, dinlenmesi gerekiyor. Çok fazla konuşmaması gerektiği söylendi.

''Güç kaybında geriye dönüş görülüyor''

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Erkan İbiş ve Baykal’a müdahalede bulunan doktorlar Deniz Baykal’ın son durumu hakkında konuştu. Prof. İbiş, "Yoğun bakımda tedavisi devam ediyor. Ben de kendisini gördüm, kendisiyle de konuştum. Bilinci gayet açık, konuşabiliyor. Her olayın farkında. Güç kaybında da geriye dönüş görülüyor. Ayağı oldukça toparlandı. Elindeki de iyileşme sürecinde. Bu tedavi devam edecek. Tahmin ediyorum 48 saat yoğun bakımda takibi olacak, tedavileri yapılacak" dedi.

Rektör Erkan İbiş şunları söyledi:

Bir boğulma hissiyle uyanıyor. Danışmanını arıyor. Bu önemli, danışmanını arayabiliyor. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. 6:30’ta özel bir hastaneye naklediliyor. Orada hemen MR’ı çekiliyor. MR’daki bulgular ve Deniz beyin sol tarafındaki güçsüzlük, güç azalması sebebiyle hastanemize acil müdahale için intikal ettiriliyor.

Arkadaşlarımız bu süreç içerisinde toparlanıyor, hazırlanıyor. Ve 08:00’de anjiyo ünitemize alınıyor. Beyne giden ana damarlardan birindeki tıkanıklığı yapan pıhtıyı çıkartmak için müdahale ediliyor. 

''48 yoğun bakımda takibi olacak, tedavisi yapılacak''

Beyne kan akımı normale dönüyor. Ondan sonraki süreçte ise, derhal ilaç tedavileri başlanıyor. Yoğun bakıma hastamız tekrar alınıyor, tedavisi devam ediyor. Ben de kendisiyle konuştum, bilinci gayet açık, konuşabiliyor. Her olayın farkında, güç kaybında da geri dönüş görülüyor. Tahmin ediyorum ki 48 saat yoğun bakımda takibi olacak, tedavisi yapılacak.

Tabi Deniz Bey, bizim öğrencimiz Ankara hukuk mezunu, 1959’da mezun oldu. Yine Mülkiye’de de doktorasını tamamladı. Ülke için önemli, biz bunun farkındayız. Herkese yapılıyor ama sizlerle beraber bu ihtimamı, süreci paylaşma ihtiyacını hissettik. Elbette duamız bundan sonraki süreç içerisinde hızla sağlığına, eski durumuna kavuşması olacaktır diye ifade etmek istiyorum.

Doktor Kıvılcım

Mehmet hocamızın yoğun çabasıyla hızlı bir şekilde hastanemize getirildi. Saat 9’da damarı tamamen açılmıştı. Pıhtıyı çıkarttık, stentle tedavi ettik. Takiplere devam edeceğiz. Şu an medikal takiple tedaviye devam edeceğiz. Bacağı iyi düzeldi, çok hafif kolunda güçsüzlüğü var. Yoğun bakım ekibiyle beraber takip devam edecek.

Doktor Canan Işıkay

Deniz beyin son durumu geldiği duruma göre daha iyi. Kolu ve bacağındaki güçsüzlük oldukça düzeldi. Bizimle gayet güzel sohbet etti. Nerede olduğunu, başına neler geldiğini bilgileri kendisinden aldık. Hemen gelir gelmez damarın açılması seyrini olumlu etkileyecektir. Bundan sonra yoğun takip gerekiyor. özellikle ilk birkaç gün. Yakın takipte tutacağız, ondan sonraki asıl seyrini göreceğiz.

SORU - CEVAP

Bundan sonra nelere dikkat etmeli?

Tüm ani olaylarda ne kadar erken müdahale ederseniz o kadar iyi sonuç alabiliyorsunuz. Deniz bey öksürükle uyandığı sırada, o beyin hasarının doğurduğu bir sonuçla uyandı. Tabi o büyük bir şans. Uyanmayabilirdi de. Hızla hastaneye nakli, ilk Mehmet hocamıza ulaşmaları, buraya ulaşmaları… Hepsi önemli. En önemli şey ilk 6 saattir. Bu olay ilk 6 saat geçmeden ilk müdahaleler yapıldı.

Elbette ki iyileşme sürecinden sonra bana göre eski enerjisine, aktivitesine kavuşacaktır. Beyin fonksiyonlarında herhangi bir şey yok. Çok rahat iletişim kuruyor, konuşuyor. Bundan sonraki süreçte bir akciğere, aspirasyon dediğimiz bir tükürük kaçması oldu. Ona karşı da tedaviye başlandı. Her şey yolunda giderse inşallah görevinin başına tekrar dönecektir diye düşünüyorum.

Sadece beyin damarıyla alakalı bir durum mu?

Deniz bey, olay geliştikten sonra beyin içindeki basın artışından ötürü kusma olmuş. Akciğerlerine kusmuk kaçtığı için uyanmış. Önceden farklı bir şey yok.

Hastanede ne kadar kalmasını ön görüyorsunuz?

Bu süreç çok önemli. Buradaki bulgular onun ne kadar kalacağını belirleyecek. Onu şimdilik konuşmak erken. İlk 48 saati, hele ki ilk 24 saati yakından takip etmek lazım.

''Kemal bey Samsun milletvekili Haluk Koç ile birlikte geldi'

CHP liderinin ziyaretini de anlatan Hızır, "Kemal bey Samsun milletvekili Haluk Koç ile birlikte geldi. Kemal bey Deniz beyin eş Olcay hanıma ve hepimize 'geçmiş olsun' dileklerinde bulundu." dedi.

CHP'nin eski genel başkan yardımcıları Yılmaz Ateş, Eşref Erdem gibi isimlerin bir an olsun hastaneden ayrılmadığını belirten Hızır "çok sayıda CHP’li hastaneye akın etti. Başhekimin odasının yanına gelen misafirler için oda açıldı. CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar her konuda ilgileniyor" ifadelerini kullandı.

Hızır eski Meclis Başkanı Hikmet Çetin gibi bir çok ismin hasteneye geldiğini aktardı.

Yorumlar