Akşener’den Erdoğan'a yanıt: 'Keşke tarih bilseydi, yazık'

Meral Akşener, AKP'li cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Türkçülük' çıkışına yanıt verdi.
Akşener’den Erdoğan'a yanıt: 'Keşke tarih bilseydi, yazık'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saray'da düzenlenen 40. muhtarlar toplantısında “Türk'üm demek hakkındır, Ama Türkçülük yapamazsın, Türkçülük bölücülüktür. Kürt'üm demek hakkındır, Kürtçülük yapmak bölücülüktür” demişti.

''Gaspıralı ve Atatürk’ü anlasaydı Türkçülüğün manasını idrak ederdi...''

Erdoğan'ın bu sözlerine sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Akşener “Sn,CB keşke yüz sayfa Türk tarihi ve dünya tarihi bilseydi,Gaspıralı ve Atatürk’ü anlasaydı Türkçülüğün manasını idrak ederdi.Yazık” ifadelerini kullandı.

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkçülükle ilgili sözlerine bir tepki de Koray Aydın’dan geldi. Aydın yaptığı paylaşımda, “Türkçülükle, Kürtçülüğü aynı şeyler olarak sunmak akıl tutulmasıdır” ifadelerini kullandı.

Koray Aydın ve Ümit Özdağ'dan da tepki

İşte Aydın’ın paylaşımları:

Sayın Cumhurbaşkanının “Türkçülük” hakkında söylediği sözler, Türkçülük fikri hakkındaki derin bilgisizliğini bizlere göstermiştir.Gerçi kendisi geçmişte de benzer ifadeleri kullanmış hatta “Türk milliyetçiliğini ayaklar altına aldığını” da söylemişti.Başbuğumuz Alparslan Türkeş’e göre Türkçülük, Türk milliyetçiliğinin bir diğer adıdır. Türk’ün ruhuna ve faydasına uygun hareket etmektir.Yusuf Akçuralar, Ziya Gökalpler, Nihal Atsızlar, Erol Güngörler Türkçüdür, Türk milliyetçisidir. Bunların hangisi bölücülük yapmıştır?Türkçülükle, Kürtçülüğü aynı şeyler olarak sunmak ise ayrı bir akıl tutulmasıdır. Kürtçülük Barzani’dir, Apo’dur, bölücülüktür.Sayın Cumhurbaşkanına tavsiyemiz Ziya Gökalp’in “Türkçülüğün Esasları” kitabından başlayarak biraz okuma yapmasıdır.Gerçi kendisi “ben kitap okumuyorum, kitap özeti okuyorum” demiş bir kişi olarak pek de umut verici değildir.”

“Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözlerine Ümit Özdağ da sessiz kalmadı.Sosyal medya hesabından Atatürk portresi önünde çekilmiş bir fotoğrafını paylaşan Özdağ, “Türkçülük Türk milletine kayıtsız şartsız sevgi ve sadakattir. Sadakati Türk milletine olmayanlar Türkçülüğü bölücülük zanneder” ifadelerini kullandı.

Yorumlar