CHP'li vekillerden 'Enis Berberoğlu' tepkisi!

CHP Milletvekilleri, tutuklu vekil Enis Berberoğlu hakkında verilen karara Meclis'te tepki gösterdi.
CHP'li vekillerden 'Enis Berberoğlu' tepkisi!

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin, Berberoğlu hakkında verilen 25 yıllık hapis cezasına ilişkin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin bozma kararını usul ve yasaya aykırı bularak, dosyayı iade etmesine CHP'li vekillerden tepki geldi.

''İki hakim grubu arasında bir kapris söz konusu''

ANKA'nın haberine göre CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, milletvekili grubuyla Enis Berberoğlu hakkında dün verilen kararla ilgili Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

“Keza bu karara olan tepkimizi ve Enis Berberoğlu’na olan saygı ve sevgimizi göstermek üzere kalabalık bir grup halinde huzurlarınızdayız.'' diyen Adan ''İki hakem heyeti arasında bir tepişme söz konusudur. İki hakim grubu arasında bir kapris söz konusudur. Bu kaprisin cezasını Sayın Enis Berberoğlu çekmektedir. Buna hiç hakları yoktur.'' ifadelerini kullandı.

14. Ağır Ceza Mahkemesi dün verdiği kararda tutukluluğa ilişkin herhangi bir ibareye yer vermemiştir. Ve şu andan itibaren yani bu kararı verdiği andan itibaren bu doğrudan görevi kötüye kullanmanın ötesinde hürriyeti tahdit suçunun unsurlarını oluşturur. Bu yok hükmünde olan bir karardır. Bu tutukluluk kesinlikle hukuksal bir tutukluluk hali değildir.

''Yargı saraya bakmaktan vazgeçmeli!''

Ortada tam bir boşluk hali var. Hakimler heyeti arasındaki bu kaprisleşmenin bir an önce sona ermesi gerekmektedir. Artık Türkiye’de yargı ayçiçeği gibi günebakan gibi saraya bakmaktan vazgeçmelidir. Bir an evvel Enis Berberoğlu’nun özgürlüğüne kavuşup aramıza katılmasını diliyorum.”

''Hukuk itibar kaybediyor''

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise “Enir Berberoğlu’nun tahliye edilmemesi bir çadır devletindeki çadır yargıya benzer. Aslında mahalli mahkeme Türk Ceza Kanunun 257. maddesi uyarınca görevi kötüye kullanmıştır. Yargıda güçler savaşı vardır. Güçler savaşı nedeniyle adalet zedelenmektedir. Hukuk itibar kaybetmektedir. Bölge Adliye Mahkemesinin kararına karşı yerel mahkemenin direnmesi yani dosyayı kapatması anayasal bir suç işlemektir. Mahkeme dosyaları su musluğu gibi açma kapatma musluğu değildir. Burada savunma hakkı kısıtlanmıştır. Burada mahkeme siyasi baskılara dayanamayıp resmen güçler savaşı arasında adalet zedelenmekte Enis Berberoğlu mağdur edilmekte” dedi.

Mahkeme kararına tepki: ''Keyfidir, hukuk dışıdır''

Verilen kararın Enis Berberoğlu için esarete dönüşen bir karar olduğunu ifade eden Tanal, “Mahkeme Ceza Muhakeme Kanunu 284. maddesini dinlememekte. Anayasa Mahkemesini hiçe saymakta. Kendisi kanun koyucu yerine geçmekte adeta kendine yeni bir kanun ihdas etmektedir. Mahkemenin bu kararı keyfidir. Hukuk dışıdır, adaletsizdir. Bu karar siyasidir” değerlendirmesinde bulundu.   

Yorumlar