The Times'tan 'Atina ziyareti' için ilginç başlık

İngiliz yayın kuruluşu The Times, AKP'li cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretini ''Erdoğan, nezaket yoksunu korumalarını Atina'ya getiriyor'' başlığıyla duyurdu.
The Times'tan 'Atina ziyareti' için ilginç başlık

Gazetenin, "Erdoğan, Atina'ya nezaketten uzak korumalarını getiriyor" başlıklı yazısında, alınan güvenlik önlemleri kapsamında Erdoğan'ın korumalarının Atina'ya getirildiği ifade edildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre gazete, bu korumalardan bazılarının Mayıs ayında Washington'da düzenlenen protesto gösterisi sırasında çıkan kavgada yer aldıklarını kaydetti.

'Erdoğan'ın bıyıklı 60 koruması'

Gazetenin haberinde, "Erdoğan'ın hepsi de cumhurbaşkanları gibi bıyıklı olan 60 koruması da, sayıları 100 civarında olan Türk güvenlik görevlileri ve 3 binden fazla Yunan keskin nişancı, polis ve ajanla birlikte Atina'nın birçok noktasında önlem almaya hazırlanıyor" denildi.

The Times, Erdoğan'ın ziyaretinin siyaseten en hassas kısmının yarın Batı Trakya'ya yapacağı ziyaret olduğunu da öne sürdü ve şunları aktardı:

"Burada yaşayan, anadili Türkçe olan Müslüman azınlığın, Erdoğan'ı kahramanlar gibi karşılaması bekleniyor. Ancak bu ziyaretin, sınır bölgesindeki etnik gerilimleri daha da artırmasından endişe edenler de var. Bir güvenlik uzmanı, 'Eğer bıyıklıların kabalaşmasından ve fiziki müdahalede bulunmasından endişe ettiğimiz bir yer varsa, o da burası' diye konuştu."

Gazete, bunun bir Türk cumhurbaşkanının 1952 yılından bu yana Yunanistan'a gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret olduğuna dikkat çekerek, Erdoğan'ın yapacağı temaslarda 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan sekiz askerin iadesi, mülteci sorunu ve güvenlik meselelerinin ele alınmasının beklendiğini de vurguladı. 

Yorumlar