Hüsnü Mahalli Kudüs krizini değerlendirdi: Önlem alınmazsa bu coğrafya artık bitmiştir!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak tanımasıyla ilgili kararını, Ortadoğu uzmanı gazeteci Hüsnü Mahalli Çağdaş Ses'e değerlendirdi.
Hüsnü Mahalli Kudüs krizini değerlendirdi: Önlem alınmazsa bu coğrafya artık bitmiştir!

ÇAĞDAŞ SES ÖZEL - ERMAN ÇİMEN / ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak tanımasıyla ilgili tepkiler gelmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin BM’nin 1980 yılındaki kararını hiçe saydığını belirterek; ‘Sayın Trump'ın neye yaranmak istediğini anlamak mümkün değil. Bu açıklamalar bölgeyi karıştırmaya yöneliktir, barıştırmaya değil.’ dedi.  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Trump’ın dünyada giderek yalnızlaşacağını vurgulayarak; ‘Filistin halkının haklı davalarının yanındayız' diye konuştu.

Çağdaş Ses dünya gündemine bomba gibi düşen bu gelişmeyi bölgeyi en iyi bilen gazetecilerden, Ortadoğu uzmanı Hüsnü Mahalli’ye sordu.

Mahalli, ABD’nin tıpkı 70 yıl önce Arap ülkelerinin ortasında İsrail’i nasıl kurdurduysa, şimdi yine bölgeyi karıştırmak, bölgeyi dağıtıp ele geçirmek için Kudüs’ü İsrail’in başkenti yaparak, Arap ülkeleri ve İslam aleminin çaresizliğini herkese göstermek istediğini belirtti. İsrail’in de böyle bir ideolojik zaferle dünyadaki bütün Yahudileri kendisine çekmek isteyeceğini söyledi.

Hüsnü Mahalli ayrıca başta Arap ülkeleri olmak üzere İslam Dünyası’nın önlem almadığı takdirde gelişmelerin çok daha tehlikeli bir şekilde seyredeceğine dikkat çekerek; ‘bir şeyler yapılmazsa artık bu coğrafya sonuna kadar bitmiştir.’ dedi.

Hamas’ın intifada çağrısının tek başına yeterli olmadığını da ifade eden Mahalli; ‘Ancak ikinci intifada, yani Batı Şeria’da Mahmut Abbas’ın böyle bir intifada çağrısı olursa ancak o zaman etkili olabilir. Hem Gazze’de hem Batı Şeria’da Filistin halkı ayaklanma yapar ve diğer ülkeler bu intifadaya destek verirse işte o zaman bir anlam kazanır. Yoksa tek başına Hamas’ın ayaklanması bir işe yaramaz.’ diye konuştu.

İşte Hüsnü Mahalli’nin Çağdaş Ses’e yaptığı o değerlendirmeler:

ÖNLEM ALINMAZSA BU COĞRAFYA ARTIK BİTER!

“ABD’nin daha doğrusu Donald Trump’ın bu adımı önemli bir adımdır. Önlem alınmadığı sürece, yani başta Arap Ülkeleri olmak üzere İslam ülkeleri önlem almadığı sürece bu iş çok daha tehlikeli bir şekilde gelişir. Tıpkı İsrail’in 1947’de kurulduğunda o zamanda hiç kimse bir şey yapmadı, yapamadı. 70 yıl sonra görüyorsunuz İsrail bütün dünya politikalarını belirliyor. Dolayısıyla yine benzer bir adımla yine Amerikalılar tarafından Kudüs tartışmaya açılıyor. Ve bu hem ideolojik, hem dinsel hem de siyasal ve stratejik bir adımdır. Söylediğim gibi Arap Ülkeleri olmak üzere İslam ülkeleri önlem almazsa artık bu coğrafya sonuna kadar bitmiştir.

ABD 70 YIL SONRA YİNE BÖLGEYİ KARIŞTIRMAK İSTİYOR!

1947’de yine ABD’liler tarafından Filistin toprakları alınıp Yahudilere teslim edildiğinde amaç ne ise, Arap ülkelerinin ortasında İsrail nasıl kurulduysa, 70 yıl sonra yine Amerikan sistemi bu bölgeyi karıştırmak, bölgeyi dağıtıp ele geçirmek için Kudüs’ü İsrail’in başkenti yaparak, Arap ülkeleri ve İslam aleminin çaresizliğini herkese gösterecek ve İsrail böyle bir ideolojik zaferle dünyadaki bütün Yahudileri kendisine çekecek ve başta Suudi Arabistan olmak üzere Arap ülkeleri ve liderleri bu ihanetin içinde çaresizce seyredip duracaktır.

HAMAS TEK BAŞINA BU İŞİ ÇÖZEMEZ!

Hamas tek başına bu işi çözemez. Hamas şu anda sırtını Mısır’a dayamış durumda. Eğer Mısır’da Hamas’a destek vermezse Hamas hiçbir şey yapamaz. İsrail gider bombalar, her zaman yaptığı gibi her tarafı da darmadağın eder. Ancak ikinci intifada, yani Batı Şeria’da Mahmut Abbas’ın böyle bir intifada çağrısı olursa ancak o zaman etkili olabilir. Hem Gazze’de hem Batı Şeria’da Filistin halkı ayaklanma yapar ve diğer ülkeler işte Türkiye, İran, Mısır, Suriye bu intifadaya destek verirse işte ozaman bir anlam kazanır. Yoksa tek başına Hamas’ın ayaklanması bir işe yaramaz.

MAVİ MARMARA’DAKİ GİBİ SADECE KONUŞMAK YETMEZ!

Sadece konuşarak, tepki göstererek davranmanın bir anlamı yoktur. Sadece konuşarak bir yere varamazsınız. Konuşuyoruz, konuşuyoruz, tehdit ediyoruz sonra geri adım atıyoruz. Hiçbir işe yaramıyor. Mesela Mavi Marmara olayında olduğu gibi… Dolayısıyla Türkiye’de tek başına hiçbir şey yapamaz. Türkiye mutlaka diğer saydığım ülkelerle bir arada hareket etmek zorundadır. Bunu yapmadığı, yapamadığı sürece hiçbir işe yaramaz."

Yorumlar