'Halkbankası ile İranlıların toplantısına Türk hükümetinden yetkililer katıldı'

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği iddiasıyla tutuklanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tek sanık olarak yargılandığı davanın 12. oturumu tamamlandı.
'Halkbankası ile İranlıların toplantısına Türk hükümetinden yetkililer katıldı'

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği iddiasıyla tutuklanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tek sanık olarak yargılandığı davanın 12. oturumu tamamlandı. 

Duruşmada "17 Aralık'ta kumpas" soruşturması kapsamında tutuklanan firari polis Hüseyin Korkmaz'ın ifadesine devam edildi. 17 Aralık sürecine ilişkin bilgiler paylaşan Korkmaz, , "Gülen organizasyonunun bir üyesi olmadığını, bir polis memuru olduğunu" savundu.

''Halkbank ile İran temsilcileriyle yapılan toplantıda Türk hükümetinden yetkilileri de yer aldı''

T24'te yer alan habere göre Korkmaz, Halkbank yetkililerinin İran hükümetinden temsilcilerle yaptığı toplantıda, Reza Zarrab ve Türk hükümetinden yetkililerin de yer aldığını söyledi.

Mahkemede tanık olarak hâkim karşısına çıkan Korkmaz, daha önceki ifadelerinde 17 Aralık soruşturmasının "1 Numara'sının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu" söylemişti. Korkmaz ayrıca, "Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'e, 200 bin dolar tutarında ödeme yapıldığını" öne sürmüştü. Tutuklanıp serbest bırakılmasının ardından ABD'ye yerleştiğini ifade eden Korkmaz, “ABD’ye geldikten sonra savcılıktan üç defada 300’er dolar, FBI’dan ise 50 bin dolar para aldığını açıkladı. Mahkemede ABD’de eşi ve kızıyla birlikte yaşadığı apartman dairesinin kirasını da savcılığın ödediğini belirten Korkmaz, “17 Aralık operasyonunun koordinatörü olduğunu” savundu. 


Hakan Atilla'nın avukatı davanın düşürülmesi talebiyle mahkemeye başvurdu
Atilla'nın avukatı Cathy Fleming, 17 Aralık operasyonunun koordinatörü olduğunu beyan eden eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz'ın (30) kamu tanığı olarak verdiği ifadeler nedeniyle "yargılamanın hükümsüz kılınması için" mahkemeye başvuruda bulundu.

Korkmaz'ın tanıklığının Türkiye'den çalınan kısmi polis dosyasına dayandığını ve beyanlarının ön yargılı, yanlış ve aşırı olduğunu savundu. Yargılamanın hükümsüz kılınması yolundaki talebin önemine dikkat çeken Berman, başsavcılıktan yazılı olarak cevap istedi. Berman savcılıktan, Korkmaz'ın tanıklığını dayandırdığı bilgilerin nereden ve hangi yolla geldiğini daha ayrıntılı olarak anlatmaları gerektiğini vurguladı.

Yorumlar