AKP'de KHK çatlağı!

OHAL kapsamında KHK ile çıkarılan taşeron düzenlemesi AKP içerisinde de memnunluk yaratmadı.
AKP'de KHK çatlağı!

Yaklaşık 4 yıldır hükümetin gündeminde olan ancak bir türlü formül bulunmayan taşeron düzenlemesi, OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile getirildi. Ancak, hem kamuoyunda hem de AKP içerisinde memnunluk yaratmadı.

ANKA'nın haberine göre, AKP'de bu düzenlemenin “adaletli” olmadığı yorumları yapılıyor. Yaklaşık dört yıldır Hükümetin gündeminde olan ama bir türlü çıkmayan taşeron düzenlemesinin geç kalma nedenlerinin bir tanesi de daha önce parti içerisinde bu düzenlemeye karşı çıkan pek çok vekilin olduğu. Kamuoyunda beklenti yükselince yılbaşından önce bu düzenleme kısmen de olsa çıkarıldı. Ancak daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaklaşık 9 yüz bin taşeron işçinin kadroya alınacağını açıklaması üzerine düzenleme sadece 450 bin çalışanı kapsıyor.

"900 BİN DEDİK 450 BİN ÇALIŞANI KAPSIYOR!'

AKP’lilere göre, bu düzenleme taşeronu kapsayan tüm çalışanlar arasında sıkıntı yaratacak. Bu sisteme kökünden çözüm getirmenin mümkün olmadığını savunan AKP’li kurmaylar, “Taşeron sistemine giren tüm çalışanları kadroya almak gibi bir çözüm üretmek mümkün değil. Bundan sonra ne yapacaksınız? Kamuya taşeron sistemi ile iş veren özel sektörün piyasası durur ya herkesi dahil edeceksiniz ya da hiç kimseyi. Köklü çözüm formülü bu değildi. Şimdi 9 yüz bin dedik, 450 bin çalışanı alıyoruz. Dolayısıyla çalışanlar arasında iş verimi düşecek, motivasyon azalacak, bir kesim memnun olacak ki küçük bir kesim. Başka bir kesim hem memnun olmayacak, hem haksızlık oldu diye motivasyonu düşecek, iş verimi azalacak. Çok adaletli bir sistem değil. Zaten 4 yıldır onun için bu taşeron sistemine bir çözüm bulunmuyordu” yorumunda bulundular.

Yorumlar