Kılıçdaroğlu'ndan hükümete KHK uyarısı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sivillere yargı muafiyeti içeren son Kanun Hükmünde Kararnameyle ilgili eleştirilerde bulundu.
Kılıçdaroğlu'ndan hükümete KHK uyarısı!

15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan 696 sayılı KHK’yla ‘15 Temmuz darbe girişimi ve girişimin devamı niteliğindeki eylemler’e müdahale eden sivillere yargı muafiyeti sağlanması tartışılan konular arasında

''15 Temmuz günü, ellerinde silah, mermi olmayan erler linç edilmişti''

Konuyla ilgili hükümet, bu maddenin sadece 15-16 Temmuz’u kapsayacağını savunmuştu.

Hürriyet’ten Deniz Zeyrek’e konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu darbe girişiminde 1’inci köprüde askerlere uygulanan şiddeti hatırlatarak, kısa süre sonra ‘Ak Saray’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle yaptığı görüşmeyi hatırlattı.

CHP lideri şöyle devam etti: “15 Temmuz günü, ellerinde silah, mermi olmayan erler linç edilmişti. Onların ne kabahati vardı? Komutanlar yönlendirmişti. Saray’a gittiğimde bu konuyu gündeme getirip soruşturulmasını istemiştim. (Tayyip) Erdoğan, (Binali) Yıldırım, (Devlet) Bahçeli, İbrahim Kalın, hepsi oradaydı ve hak vermişlerdi. Bahçeli daha sonra linç edilen erler konusunda çok sert bir açıklama yapmıştı. O linç olaylarının soruşturulacağına dair söz vermişlerdi. Sözlerini tutmadıkları gibi şimdi linci yapanlara ömür boyu dokunulmazlık veriyorlar. Hatta daha doğrusu af getiriyorlar. Bu Anayasa’ya da aykırıdır. Böyle bir af düzenlemesi için TBMM’de nitelikli çoğunluk gerekir. Bunlar KHK ile af getiriyorlar.”

'Tek tip kıyafet' eleştirisi: ''Hoş geldin askeri darbe dönemi''

Tek tip kıyafet düzenlemesiyle ilgili Kılıçdaroğlu, “Bu düzenlemeyi duyunca ‘Hoş geldin askeri darbe dönemi’ diyorum. 12 Eylül’de bunu yapmışlardı. 12 Eylül’ü yapanların apoletleri vardı. Şimdi bunların tek farkı apoletleri yok. Yüksek yargıya yeni üyeler atanacak. Yargıyı ele geçirme adımları. Üstelik FETÖ yöntemiyle yapıyorlar. KHK ile yargıyı iktidarın arka bahçesi haline getirmeye çalışıyorlar. Çünkü kendilerini güvence altına almak için hukuki düzen oluşturuyorlar. Bunu geçmişte darbeciler de yapmıştı.'' ifadelerini kullandı.

''Toplumu, baskıyla tehditle sindirmeyi hedefliyorlar''

''Türkiye’de bu kadar ruhsatsız, kayıtsız silah var. İçişleri Bakanı, yargı kararı olmadan insanları terörist ilan ediyor. Bu düzenleme var olduğu sürece, biri çıkıp o insanları ‘terörist’ diye öldürüp dokunulmaz mı olacak?'' diyen Kılıçdaroğlu, ''Böyle olursa devlet, kendi güvenliğini yeraltı örgütlerine havale etmiş olur. Devletin güvenliğini ‘arka bahçe’ olacak bir yapıya teslim edemezsiniz. Buna ‘akıl tutulması’ diyeceğim ama akıl tutulmasından daha fena bir şey. Bir taraftan da toplumu, baskıyla tehditle sindirmeyi hedefliyorlar.'' dedi.

Yorumlar