Bozdağ'dan KHK açıklaması: 'Yeni düzenlemeye ihtiyaç yok!'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, sert tartışmalara neden olan yeni KHK ile ilgili eleştirileri görmezden gelerek; 'Bir eksiklik ve yanlışlık ve muallak hiç yoktur. Yeni düzenlemeye ihtiyaç yoktur' dedi...
Bozdağ'dan KHK açıklaması: 'Yeni düzenlemeye ihtiyaç yok!'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, gündemde sert eleştirilere neden olan sivillere ceza muafiyeti tanıyan son KHK maddelerine ilişkin açıklama yaptı. Bozdağ, 'Düzenleme 16 Temmuz sonrasını kapsamıyor. Bu madde geleceği düzenlemiyor" dedi. Bozdağ, "Bir maddede eksiklik vardır giderirsiniz. Yanlışlık vardır düzeltirsiniz. Bir eksiklik ve yanlışlık ve muallak hiç yoktur. Yeni düzenlemeye ihtiyaç yoktur" diye konuştu.

Bozdağ’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

O gece sadece vatandaşlarımız darbe teşebbüsünü engellemedi. 668 sayılı KHK’da polis ve askerlerimiz için bir muafiyet getirildi. Vatandaşımızın burada yaptığı meşru müdafaaydı. meşru müdafaa suç değildir. O günlerde bu konuda bir ihtiyaç olabilir. Endişe eden olabilir diye bir düzenleme yapıldı. Vatandaşlarımız için yapılmadı. 15 Temmuz demokrasi destanını yazan şehit ve gazilerimize de sorumsuzluk hali öngörülmektedir. Olay tamamen bununla ilgilidir. 668 sayılı KHK’da getirilen kural bu maddenin birinci fıkrasını oluşturuyor. Yeni madde ile getirdiğimiz kural ikinci fıkrasını oluşturuyor. Bunlar birlikte değerlendirilmeli.

YASA DARBEYE KARŞI MÜCADELE EDENLERİ KAPSIYOR!

Eylemleri bastıranlardan bahsediliyor. Yasa 15 Temmuz’u darbe teşebbüsü olarak değerlendiriyor. Bu yeni düzenlemede buradaki hükmün aynısını tekrar ediyor. Yasa darbeye karşı mücadele edenleri kapsıyor. Başka bir anlam ifade etmiyor.

15 TEMMUZ ÖNCESİ VE 16 TEMMUZ SONRASINI KAPSAMIYOR!

Bu okuduğunu anlamama veya anlama zorluğu olarak değerlendirmezsek kötü niyetli bir yorumdur. Darbe teşebbüsü ya da devamı niteliğindeki eylemlerden bahsediliyor. Devamı niteliğindeki eylemler de terör eylemleri olarak kabul ediliyor. 15 Temmuz öncesi ve 16 Temmuz sonrasını kapsamıyor. Kim ki sonrasını kapsıyor diye yorumluyorsa maddeleri doğru dürüst okumamıştır.

CHP’NİN YORUMLARI ART NİYETLİ!
Okuduğumu iyi anladım diyorsa art niyetli yorum yapıyordur. CHP’nin yorumları art niyetli yorumlar.

696 sayılı KHK’da “15 Temmuz darbe girişimi ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemler kapsamına sokulacak girişimlerin bastırılması kapsamında hareket edecek sivillerin cezai sorumluluğu olmayacağı” hükmü yer almıştı.

Yorumlar