Bakan Çavuşoğlu’ndan Deniz Yücel açıklaması

Tutuklu gazeteci Deniz Yücel'le ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, iddianamenin halen hazırlanmamış olmasının kendisini 'üzdüğünü' savundu.
Bakan Çavuşoğlu’ndan Deniz Yücel açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2018’de Türkiye-Almanya ilişkileri ve tutuklu gazeteci Deniz Yücel’e dair açıklamalar yaptı.

Türkiye’nin AB konusunda tam üyelik hedefini koruduğunu belirten Dışişleri Bakanı, “AB içinde Almanya, Avusturya ve son dönemlerde de Danimarka olmak üzere bizim üyeliğimize karşı olan az sayıda ülke var” dedi. “Biz tam üye olmak için müzakerelere başladık. AB Türkiye’yi üye olarak kabul etmemeye karar verirse, bu AB’nin meselesidir. Ancak AB’de Türkiye’nin üyeliğini destekleyen çok sayıda ülke olduğunu da görüyorum” dedi.

Deniz Yücel açıklaması: ''İddianamenin hazırlanmamış olması beni de mutlu etmiyor''

DW Türkçe’nin haberine göre, Türkiye’de geçen yıl şubat ayından bu yana tutuklu bulunan Die Welt muhabiri Deniz Yücel hakkında da açıklamalar yapan Çavuşoğlu, “İddianamenin hazırlanmamış olması beni de mutlu etmiyor” diye konuştu. Çavuşoğlu, “Ancak yargıyı, süreci hızlandırma konusunda teşvik edebiliriz. Biz de zaten bunu yaptık. Bize söylenen, durumun karmaşık olduğu ve soruşturmaların sürdüğü. Bu nedenle süreç uzuyor. Bu kişisel bir şey değil” dedi. Çavuşoğlu, Yücel hakkındaki suçlamaların “çok ciddi” olduğunu belirtti.

''Seçimden önce kullanılmış yanlış ve popülist söylemler''

Bakan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Yücel lehine karar vermesi halinde bu kararın uygulanıp uygulanmayacağı sorusuna ise “Bu yargının yetki alanındaki bir konu. Ancak şu ana kadar, AİHM’nin kararlarını hep uyguladık” sözleriyle yanıtladı.

Berlin’den Türkiye’ye yöneltilen “Alman vatandaşlarının siyasi gerekçelerle” tutuklandığı eleştirisine yanıt veren Bakan, “Biz Alman hükümetine bunun doğru olmadığını söyledik. Neden insanları hapse atalım? Almanya’dan bunun karşılığında bir şey almak için mi? Hayır!” dedi. Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Türkiye’de tutuklu bulunan Almanların “rehin” alındığı sözlerini de eleştirerek, bunun “seçimden önce kullanılmış yanlış ve popülist söylemler” olduğunu ifade etti.

Yorumlar