İYİ Parti'den flaş 'milis' iddiası: 'Konya ve Tokat’ta silahlı eğitim kampı olduğu söyleniyor'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ‘milis gücü’ tartışmalarıyla ilgili ''Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları bulunduğunu duyuyoruz, bu iddialar söyleniyor. Araştırılırsın ve bize bilgi verilsin'' dedi.
İYİ Parti'den flaş 'milis' iddiası: 'Konya ve Tokat’ta silahlı eğitim kampı olduğu söyleniyor'

15 Temmuz darbe girişimi ve ‘devamında‘ki terör eylemlerini bastıran sivillere yargı muafiyeti sağlayan Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte silahlı milis gücü tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

''Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları bulunduğunu duyuyoruz''

Sözcü yazarı Saygı Öztürk’ün Meral Akşener’le yaptığı söyleşidekonu gündeme geldi. Meral Akşener şöyle dedi: “Son dönemde üniformalar uzun namlulu silahlarla bazı kişiler ortalıkta dolaşıyor. Bunlarla ilgili çok önemli iddialar var. Örneğin Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları bulunduğunu duyuyoruz, bu iddialar söyleniyor. Araştırılırsın ve bize bilgi verilsin.”

‘Seçime müdahale’ iddiası
Milis gücü türündeki yapıların seçim döneminde rol alacakları ve seçimden istenen sonuç çıkmaması halinde karışıklık yaracağı yolunda söylentiler olduğunu belirten Akşener şöyle devam etti: “Bunlardan birisi de Sadat diye bir yapı. İnanın Sadat da diğer yapılar da benim için toz zerresidir. Bu malum yapılar insanları çatışmaların içerisine sürükleyecekler. Şimdiden uyarıyorum ve önlem alınmasını istiyorum.”

Sadat nedir?
‘Sadat A.Ş.‘, Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın danışmanlarından emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi tarafından ‘Müslüman ülke ordularına hizmet verme’ amacıyla kurulmuş bir askeri güvenlik şirketi.

HÖH nedir?
Milis gücü tartışmalarnın odağında ise Halk Özel Harekat (HÖH) adı altında dernekleşen yapı var. HÖH Genel Başkanı Fatih Kaya silahlandıkları iddialarını yalanlıyor. Derneğin üyeleri polis aracı şeklinde boyattıkları otomobilleriyle ve üniformaya benzeyen kıyafetleriyle gündeme geliyor.

Yorumlar