Fikri Sağlar Kimdir?

Fikri Sağlar

TBMM 26. Dönem CHP Mersin Milletvekili.

Fikri Sağlar, 1953 yılında Mersin, Mut ilçesinde doğmuştur. Tam adı Durmuş Fikri Sağlar’dır. Babasının adı Dr. Mustafa Sağlar’dır. İsmail Sağlar adında kardeşi vardır.

Eğitimi

İlkokulu Mersin’de Mersin İleri ilkokulunda okuduktan sonra İstanbul’a giderek ortaokulu ve liseyi Galatasaray Lisesinde okuyarak mezun oldu. Ardından Ankara’daHacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Yönetimi Bölümünde okudu ve mezun oldu.

Siyasi hayatı

1983 yılında İçel Milletvekili seçildi.17-18-19 ve 20 Dönemlerde SHP ve CHP Mersin Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulundu. 49. 50. 52. Hükümetlerde Kültür Bakanlığı yaptı.

Fikri Sağlar, milletvekilliği süresince TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği, TBMM Kültür Sanat Yayın Kurulu, Plan ve Bütçe, Kamu İktisadi Teşekkülleri, Milli Savunma, Milli Eğitim Komisyonu, Horzum ve Anadolu Bankası usulsüzlük Komisyonu, Susurluk Kazası ve çeteleşmeyi Araştırma Komisyonlarında görev yaptı. Fikri Sağlar, Türkbank ihalesinin dondurulmasına sebep olan "Alaattin Çakıcı - Korkmaz Yiğit" konuşmasına ait teyp bandını kamuoyuna açıkladı.

Ayrıca SHP Genel Sekreterliği ile SHP Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreter Yardımcılığı, CHP MYK ve PM Üyeliği görevlerinde bulundu.

Çalışmaları

2004 yılından itibaren Birgün gazetesinde köşe yazıları yazdı. Çeşitli dergi ve gazetelerde şiir ve makaleleri yayınlandı. Toros Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesidir.

2004 Yerel Seçimlerinde Mersin büyükşehir belediye başkanlığına aday oldu ancak seçilemedi. Fikri Sağlar, 2014 ve 2016 yılında (CHP) Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyesi seçildi. 

Fikri Sağlar, tiyatro sanatçısı Serap Sağlar ile evlidir. Erdal Yankı Sağlar (oğlu) veGerçek Sağlar (kızı) (d.19 Mart 1977) adlarında iki çocuğu vardır. Gerçek Sağlar(Gerçek Büyükağaoğlu), Serap Sağlar’ın ilk eşinden doğmuştur. Fikri Sağlar, 6 yaşından itibaren yanında büyüyen Gerçek Sağlar’ı babasının ölümünden sonra nüfuzuna geçirmiştir.

Yazdığı Kitapları :
- Yankı ile Yannis adlı çocuk hikayeleri
- Kod Adı Susurluk
- Ulusaldan Evrensele Çağdaş Kültür
- Derinden (Çözüm Kıskacında Kürt Sorunu)
- Dışardan (Ortadoğu’dan Avrupa’ya Dünya Aynasında Türkiye)
- İçerden (AKP Politikaları ve Sıkışan Türkiye)

Fikri Sağlar Haberleri