Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir?

Mevlüt Çavuşoğlu

 

Mevlüt Çavuşoğlu’nun tam adı: Mevlüt Çavuşoğlu

Mevlüt Çavuşoğlu 'nun doğum yeri :Alanya, Antalya, Türkiye

Mevlüt Çavuşoğlu 'nun partisi :Adalet ve Kalkınma Partisi

 Mevlüt Çavuşoğlu 'nun  bitirdiği okul:  Ankara Üniversitesi Long Island Üniversitesi
Bilkent Üniversitesi Londra Ekonomi Okulu
Mevlüt Çavuşoğlu 'nun mesleği: Siyasetçi, diplomat, iş adamı

Mevlüt Çavuşoğlu 'nun eşi: Hülya Çavuşoğlu

Mevlüt Çavuşoğlu 'nun çocukları:

 

Erken yaşamı ve eğitim

Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968 tarihinde Antalya'nın Alanya ilçesinde doğmuştur. Babasının adı Osman, annesinin adı Fatma'dır. Özel H. Emin Paşa Lisesi’ni birincilikle tamamladı. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra asistanlık bursu kazanarak ABD'deki Long Island Üniversitesi'ne geçti. 1991 yılında "ekonomi" dalında master derecesi aldı ve bu üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1993 yılında Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde "Avrupa Birliği Uzmanlığı"nı tamamlayan Çavuşoğlu, aynı sene Bilkent Üniversitesi’nde doktora programına da başladı. Ardından Avrupa Birliği bursu kazanarak London School of Economics'te "Çevre Ekonomisi ve Sürdürülebilir Kalkınma" üzerine doktora yaptı. 1995 yılı içerisinde Çevre Bakanlığı’nda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) için çalıştı.

Siyasi hayatı

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) kurucu üyesidir. 2002, 2007, 2011 genel seçimlerinde ve Kasım 2015 genel seçimlerindeAntalya milletvekili seçildi. Partide Dış İlişkiler Koordinatör Başkan Vekili olarak görev aldı 2010 yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ne (AKPM) başkan seçildi. 23 Ocak 2012'de bu görevi Fransız siyasetçi Jean-Claude Mignon'a devretti.Ömer Çelik'in bakan olmasıyla boşalan Parti Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirildi. Ayrıca yine Ömer Çelik'ten sonra yerine 2013 yılında Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı oldu.

25 Aralık 2013 tarihli kabine revizyonunun ardından Egemen Bağış'tan boşalan Avrupa Birliği Bakanlığı görevine atandı. 29 Ağustos 2014 tarihinde Ahmet Davutoğlu başkanlığında oluşturulan 62. Türkiye Hükûmeti'nde Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi. 13 Eylül 2015 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan yardımcısı oldu.

24 Kasım 2015 tarihinde kurulan 64. Türkiye Hükûmeti'nde yeniden Dışişleri Bakanlığı görevine atandı.

Mevlüt Çavuşoğlu Haberleri