CHP'li Veli Ağbaba'nın önergesi işleme koyulsaydı mevsimlik tarım işçileri ölmeyebilirdi!

Isparta'nın Yalvaç İlçesi yakınlarında elma toplayan işçileri taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 15 kişi öldü, 28 kişi yaralandı, CHP’li Ağbaba, sorumluları "muhalefetin önergelerini reddeden iktidar” olarak tanımladı
CHP'li Veli Ağbaba'nın önergesi işleme koyulsaydı mevsimlik tarım işçileri ölmeyebilirdi!

ÇAĞDAŞ SES / ÖZEL - CHP Malatya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın sayıları resmi verilere göre 300.000 civarında olarak gösterilmesine rağmen 1 milyona yaklaştığı tahmin edilen mevsimlik tarım işçilerin insanlık dışı koşullarda yollarda taşınması sebebiyle gerçekleşen trafik kazalarının önlenebilmesi için Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını istediği önergesi gündeme bile alınmadı.

CHP’Lİ AĞBABA, “DEVLET BU KAZALARININ ÖNÜNEE GEÇECEK ÖNLEMLERİ DERHAL ALMALI” DEMİŞTİ

Mayıs ayı içerisinde Meclis’e tarım işçilerinin taşınması ile ilgili araştırma önergesi sunan CHP’li Ağbaba, önergesinde mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının sadece öldükleri zaman ülke gündemine taşındığını kaydederek; “Barınma, beslenme, ısınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere yanlarına aldıkları eşyaların bulunduğu ve çoğunlukla kapasitesinin üstünde çok fazla ağırlık taşıyan minibüsler ile tehlikeli yolculuklar yapan bu işçiler ve aileleri ciddi risk altında bulunmaktadır. Yapılacak daha fazla yol denetimi ölümlü kazaların önlenebilmesi için gerekli ise de yapısal bir soruna geçici bir çözüm sunacaktır. Çünkü ülkenin kanayan yaralarından biri olan mevsimlik tarım işçiliği konusu devletin doğrudan müdahale etmesi ve yapısal çözümler getirmesi gereken bir alandır” ifadelerinde bulunmuştu.

CHP’li Ağbaba, gündeme dahi alınmayan önergesinde, “Sosyal güvenlik kapsamına alınmaları dahi mümkün olamayan bu işçiler adeta devlet tarafından görmezden gelinmektedir” diye kaydetmişti.

“BU ÖNERGELERİ REDDEDENLER İŞÇİLERİN GERÇEK FAİLLERİDİR”

CagdasSes.com’a kazaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bir ülkede gelişmişlik duble yol ile ölçülmez. Eğer bir ülkede her yıl yüzlerce tarım işçisi senin yaptığın o yollarda can veriyor ve sen de bu soruna kulak tıkıyorsan, muhalefetin araştırma önergelerini reddediyorsan, gündeme dahi almıyorsan; bırak ülkeyi geliştirmeyi bir de o işçilerin ölümünün sorumlusu olursun” şeklinde konuştu.

“ERMENE’TE ‘DOĞAL AFET’ DİYENLER ISPARTA’DA ‘TRAFİK KAZASI’ DİYECEKLER”

CHP’li Ağbaba, “Dileğimiz ölü sayısının artmaması. Yaralı işçilerin bir an evvel sağlığına kavuşması. Ancak ülkemizde son dönemde sık sık işçi ölümleriyle karşılaşılıyoruz. Bu durum giderek olağanlaştırılmakta, doğal bir durummuş gibi kamuoyuna sunulmaktadır. Dün Ermenek için "doğal afet" yakıştırmasını yapabilecek kadar alçalan siyasi ikbal meraklısı kimseler büyük olasılıkla bugün de Isparta'daki kaza için "trafik kazası" deyip geçeceklerdir. Oysa gerçekler böyle değil” değerlendirmelerinde bulundu.

“MECLİS’İ PARMAKLA YÖNETEN İKTİDAR SOMA’DAKİ GİBİ ÖNERGELERİ REDDETTİ”

Mevsimlik tarım işçilerinin her yıl 25 TL yevmiye için Türkiye'nin bir ucundan bir ucuna dolaşıp, imkânsızlıklar içinde yaşamlarını sürdürmek isteyen yurttaşlar olduğunu hatırlatan Ağbaba, “Tarım işçilerimizin sorunlarını defalarca TBMM'de dile getirdik. Barınmadan, ulaşıma, sağlıktan eğitime birçok ciddi sorunları olmasına karşın verdiğimiz araştırma önergesi AKP'nin oylarıyla reddedildi. Türkiye'nin sorunlarına çare olmak için var olan TBMM'yi parmaklarla yöneten iktidar, tıpkı Soma gibi tarım işçileriyle ilgili önergeleri de reddetti. Reddedilen her bir önergemiz bugün bir facia olarak karşımıza çıkıyorsa, bu ölümlerin tek bir sorumlusu vardır, o da AKP İktidarıdır. AKP’nin iş cinayetleri ve katliamları karşısındaki vurdumduymaz tavrıdır.

Bugün yitirdiğimiz her bir işçinin kanında AKP milletvekillerinin önergelerimizi reddeden parmakları vardır. Isparta’da devrilen kamyonun asıl sürücüsü AKP’dir. Ve bunun hesabı bugün olmasa yarın mutlaka sorulacaktır” diye kaydetti.

Yorumlar