CHP'li Akkaya: 'AKP taşerondan rüşvet alıyor'

CHP'li Akkaya mecliste taşeron sorununu konuştu. Akkaya, "Taşerona üç yıllık sözleşme öneriyorsunuz ama tabiri caizse bundan bir rüşvet istiyorsunuz" dedi.
CHP'li Akkaya: 'AKP taşerondan rüşvet alıyor'

Akkaya konuşmasında; işçilerin çözülmesi gereken onlarca sorunu dururken;ve hatta konuyla alakalı sendikalarda bir iyileştirme talebi gelmemişken; Anayasada da teminat altına alınmış; yıllık izinlerin 10 gün sonrasının parçalanmasıyla alakalı oluşturulan kamuoyunun gereksiz olduğunu belirtti.

"İŞÇİ ALEYHİNE YASA İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORSUNUZ"

3 ayda 415 iş kazası yaşanmışken; işçi hakları her gün daha da kötüye giderken, asıl bunlar için acilen tedbirler alınmalı diyen Akkaya şöyle devam etti; “AKP hükümeti olarak İşçinin gerçekten lehine tek bir madde değiştirmediğiniz gibi; bir de bu 150 madde içinde işçi aleyhine olan yasaları çıkartmak için maşallah gece gündüz çalışıyorsunuz ve biz de bu yasaların geçmemesi için, en azından doğru yasaların çıkması için uğraş veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Taşerona geleceği söylenen yeni kadro düzenlemisyle ilgili konuşan Akkaya; "Yandaş basın manşetleri ile toplumun gazının alınmaya çalışıldığını; ancak gerçekte getirilmek istenen düzenleme ile çalışanların kadro için geçmiş haklarının, kıdem tazminatı haklarının ellerinden alınacağını" söyledi.

"TAŞERON İŞÇİDEN RÜŞVET İSTİYORSUNUZ"

Akkaya; AKP'nin çıkartmak istediği yeni düzenleme ile ;” Taşerona özetle; gelin, özel statüde sizi taşeron işçisi yapalım, kamuda çalıştıralım.” diyorsunuz, üç yıllık sözleşme öneriyorsunuz ama tabiri caizse bundan bir rüşvet istiyorsunuz, “Geriye dönük kıdem tazminatından vazgeçerseniz bunu size verebiliriz. “ denildiğini hatırlattı.

Bu yapılacak düzenleme ile işçilerin sendikal haklardan da yararlanamayacağını belirten Akkaya; bu yasanın 2009 yılı içinde de Meclisten geçirildiğini, ancak o zamanki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edildiğini milletvekillerine hatırlattı.

İşte Akkaya'nın konuşmasının tamamı;

 

Yorumlar