AKP'nin dokunulmazlık hesabı: 'ara seçim'

AKP'nin dokunulmazlık teklifine CHP ve MHP 'evet' diyeceklerini açıkladı. Milletvekilleri, partilerinin aldığı bu kararı ne kadar destekleyecek?
AKP'nin dokunulmazlık hesabı: 'ara seçim'

ÇAĞDAŞ SES / ANALİZ HABER– Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı ‘fezleke’ açıklamasının ardından, milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin tartışmalar, Meclis Genel Kurulu’na Anayasa’da geçici madde düzenlemesi şeklinde yansıdı.

FEZLEKE SAHİBİ VEKİLLERİN DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRILACAK

AKP’nin Anayasa’ya geçici madde eklenmesini öngören teklifi yasalaştığında; Meclis Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık ve Karma Komisyon’da hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılabilecek.

FEZLEKEDEN YARGILANACAKLAR

Yasa Resmi Gazetede yayımlanıp, yürürlüğe girdikten sonraki 15 günün ardından, milletvekillerinin fezlekeleri mahkemelere gönderilecek. Böylece ilgili fezlekelerle ilgili milletvekillerinin yargılanmasına başlanacak.

ANAYASA’NIN 83. MADDESİ ASKIYA ALINACAK: MİLLETVEKİLLERİ TUTUKLANABİLECEK

Bu düzenlemenin ardından, milletvekillerinin yargılanmalarının önünde set olan Anayasa'nın yasama dokunulmazlığını düzenleyen 83. maddesinin, "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz" hükmü uygulanmamış olacak. Bu madde uygulanamadığından, milletvekillerinin tutuklanmalarının önünde hiçbir engel kalmayacak.

MİLLETVEKİLLERİ İPTAL İSTEYEMEYECEK

AKP’nin teklifinin gerekçesinde, bu kez dokunulmazlıkların Anayasa ve İçtüzük’te öngörülen bir yolla kaldırılmadığı belirtilerek; Anayasa’ya eklenen geçici bir maddeyle, mevcut usul ve hükümlerin dışında bir yolla kaldırıldığı, bu nedenle de Anayasa’da 85. maddede düzenlenen iptal istemi hakkının kullanılamayacağı kaydedildi.

CHP’Lİ VE MHP’Lİ VEKİLLER ‘EVET’ OYU VERECEK Mİ?

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, CNN Türk’te katıldığı televizyon programında, AKP’nin dokunulmazlık teklifine, “Anayasa’ya aykırı olmasına rağmen evet diyeceğiz. Çünkü bu madde Anayasa Mahkemesi’nden dönecektir, AKP bu süreç içerisinde kara propaganda malzemesi yapmasın istiyoruz” ifadesiyle destek vereceklerini açıkladı. Ancak milletvekillerinin nasıl bir tavır izleyecekleri, Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmede belli olacak.

MUHALİF MİLLETVEKİLLERİ KARŞIT AÇIKLAMALAR YAPMIŞTI

MHP’den de AKP’nin teklifine destek verileceği yönünde açıklama yapılınca, gözler CHP’li ve MHP’li milletvekillerine çevrildi. Pek çok muhalefet milletvekilinin, Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonu kapsamında üç Eski Bakanın da yargılanmaları gerektiğini ve AKP’nin bu teklifinin ara seçimi garantilemek amacıyla düzenlendiği yönünde açıklamaları olmuştu.

VEKİLLER BİREYSEL OLARAK ‘HAYIR’ DİYEBİLİR

AKP’nin teklifine karşı tavrı net bir şekilde karşı olan muhalif milletvekillerinin ve bir kısım AKP’li milletvekillerinin bireysel olarak Genel Kurul’da ‘hayır’ oyu verecekleri Meclis koridorlarında konuşuluyor.

AKP’li milletvekili Şamil Tayyar’ın da konuya ilişkin yaptığı açıklamalar dikkat çekici:

“Bugün öğrendim; hakkımdaki fezlekelerden birinde şikayetçi paralel Asım Yıldırım'mış. Meğer Yargıyı ne iyi temizlemişiz! CHP'nin 'tüm dokunulmazlıklar kaldırılsın' önerisi, paralel tuzaktır. Paralel yargıçlar sudan tutuklamalarla hükümeti bile düşürebilir”

GEÇİCİ DÜZENLEMEYLE ARA SEÇİME NASIL GİDİLEBİLİR?

Anayasa’nın 78. maddesine göre, Meclis’teki milletvekili sayısının yüzde 5’i kadar koltuk boşalırsa ya da bir ilin tüm vekillikleri boşalırsa, ara seçime gidiliyor.

VEKİLLİKLER DÜŞÜNCE ARA SEÇİM: BAŞKANLIK MI GELECEK?

Kulislerde yeteri sayıda milletvekilinin koltuğunu kaybetmesi durumunda, AKP’nin Anayasa’yı değiştirmek için bir engeli kalmayacağı ve Başkanlık sistemi için gerekli adımların atılabileceği konuşuluyor.

CHP’Lİ MİLLETVEKİLLERİ RAHATSIZ: ‘YARGI BİZİM’ DEMİŞLERDİ

CagdasSes.com’a değerlendirmelerde bulunan bir CHP’li milletvekili; partisinin aldığı karara aykırı hareket etmeyeceğini ama kararı doğru bulmadığını söyleyerek, şu ifadelerde bulundu:

“AKP bunu kara propaganda malzemesi olarak kullanacak diyerek hukuksuz bir uygulamaya Genel Kurul’da ‘Evet’ dememizi tabana nasıl anlatacağız? Milletvekilliğimiz düşürülüp de erken seçime gidilirse, vereceğimiz ‘evet’ oyunu bize oy veren insanlara nasıl anlatacağız? AKP’liler çözüm sürecinde kendilerini yargılatmamak adına yasa çıkarttılar. Çok samimilerse o düzenlemeyi yok edelim. İmralı’daki tutsak, kendi kitabında yasayı kendisinin çıkarttırdığını itiraf etti. Kimseden ses çıkmadı. Galip Ensarioğlu kendi ağzıyla itiraf etti; “Yasama, yürütme, yargı bizde” dedi. Biz yargı AKP’nin elindeyken şehir şehir yargılanmak için dolaştırılacağız. Hangi ara muhalefet yapacağız? ‘Bizim elimizde’ dedikleri yargıya nasıl güveneceğiz?”

ATİLLA KART: ‘KILIÇDAROĞLU HAYIR DİYEREK HATA YAPIYOR’

CHP’nin eski hukukçu milletvekillerinden Atilla Kart da, dokunulmazlıkların kaldırılarak muhalif milletvekillerinin meşru siyaset zeminini ortadan kaldırılacağına işaret etmiş ve Kılıçdaroğlu’yla düzenlemeye “Hayır” demesi için görüştüğünü şu sözlerle belirtmişti:

“TBMM kürsüsünde konuşmak ve TBMM'de basın toplantısı yapmak çok önemli... Muhalefet için muhteşem bir zemin... O basın toplantısı salonunda dünyaya hitap ediyorsunuz eğer bu süreç başlarsa yani vekiller hakkında bir - iki mahkumiyet kararı çıkarsa artık milletvekilleri özgüven içinde konuşamaz hale gelecekler. Yasama sorumsuzluğunda da, kürsü sorumsuzluğunda da bir daralma yaşanacak! Siz kendi parlamento zemininizi daraltıyorsunuz sayın genel başkan!"

MUHARREM İNCE: ‘HESAP 330’U BULMA HESABI’

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce de Bandırma’da birkaç gün önce yaptığı konuşmasında benzer bir şekilde; AKP’nin bu düzenlemeyle terörü bahane ederek, fırsata çevirdiğinden söz etmiş ve şu ifadelerde bulunmuştu:

“Dertleri şu... 28 milletvekilinin milletvekilliğini düşürürlerse o zaman ara bir seçim doğar. Ara seçimde de 14 milletvekili almanın yoluna gidip, 330’u bulma hesapları var. Bunun derdindeler terörü önlemek, şehitlerin gelmemesini sağlamak gibi bir dertleri yok. Geçmişte teröristle kucaklaşan milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldıracaklardı. Kaldırdılar mı? Hayır. Bu günde hiçbir şey yapacakları falan yok.”

EREN ERDEM: ‘CUMHURBAŞKANI’NA HAKARETTEN ERKEN SEÇİME GİDİLİR’

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem de IMC Tv’ye bağlanarak; dokunulmazlıklara ilişkin olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“AKP dokunulmazlıkları kaldırmıyor, sadece Parlamentoya getirilmiş mevcut fezlekeleri işleme koyuyor. Kürsü dokunulmazlığı hariç, dokunulmazlıkların tamamı kalkmalıdır. Ben kendi fezlekelerimin tamamının işleme alınması adına hemen dilekçe vereceğim ama geçici maddeye evet demeyeceğim. TCK 299 yani Cumhurbaşkanına hakaret suçu 14 aydan başlıyor. Bizim dosyaların hiçbirinde hakaret yok ama fezlekelerle kumpas kurulup vekillik düşürülmek isteniyor. Bu haliyle geçerse bu teklif, CHP’li 60 vekil milletvekilliğini düşürebilirler. Türkiye’yi böylece erken seçime götürecek bir aritmetik bulabilirler.”

İDRİS BALUKEN: SAVUNMA HAKKIMIZ GASP EDİLİYOR!

HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken ise, AKP’nin teklifinin 7 Haziran sonrası devreye giren darbe sürecinin devamı olduğunu belirtirerek şöyle konuştu:

“Getirdikleri teklif fezlekelerin tamamıyla ilgili bir süreci öngörüyor. Karma komisyon aşılarak milletvekillerinin savunma hakkını gasbediliyor. Bu düzenleme iç tüzük ve anayasaya aykırıdır. Mevcut yasaları baypas ederek kendi fezlekelerinin görüşülmesinin önüne geçmek istiyorlar. Gayriahlaki suçlarla ilgili iddiaların kamuoyu tarafından öğrenilmesinin önünü almak istiyorlar.”

ŞIRNAK VE HAKKARİ’DE HİÇ MİLLETVEKİLİ KALMAYABİLİR

HDP’nin üç milletvekilinin tamamını çıkardığı Şırnak ve altı milletvekilinin tamamını kazandığı Hakkari ilinin tüm milletvekilleri hakkında düzenlenen fezlekeler var. Yargılanmaların ve tutuklamaların neticesinde iki ilin hiç milletvekili kalmayabilir ve bu durumda ara seçime gidilebilir.

MECLİS’TE HANGİ MİLLETVEKİLİNİN KAÇ FEZLEKESİ VAR?

Meclis'e ulaşan 562 fezleke bulunuyor. Dosyaların 44'ü AKP, 170'i CHP, 328'i HDP, 16'sı MHP ve 5'i ise bağımsız milletvekiline (Aylin Nazlıaka) ait. Bunlardan 37’si CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 62’si ise HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın dosyası. Dosyalar dokunulmazlık gerekçesiyle bekletilirken, AKP’nin teklifinin yasalaşması durumunda işleme konulacak.

Yorumlar