CHP'li Ağbaba, "Türkiye taşeron A.Ş.'nin çalışan sayısı 1,5 milyon

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e 1 yıl önce sorduğu önergeye yanıt geldi.
CHP'li Ağbaba, "Türkiye taşeron A.Ş.'nin çalışan sayısı 1,5 milyon

Bakan Çelik, 2014 sonu itibariyle Türkiye’deki taşeron işçi sayısını 1.482.690 olarak açıkladı. Ağbaba, ülkeyi A.Ş. gibi yönetmek gerekiyor diyenlerin, Türkiye’yi tam bir taşeron cumhuriyetine çevirdiğini belirtti.

AĞBABA, "İSTANBUL’DA 330 BİN, ANKARA’DA 151 BİN İŞÇİ YARINSIZ"

Taşeron sisteminin emekçileri yarınsız ve güvencesiz bıraktığını ifade eden Ağbaba, “İstanbul’da 330 bin, Ankara’da 151 bin, İzmir’de 76.500 işçi yarınsız. 1.5 milyon taşeron işçi güvencesiz bir şekilde çalıştırılıyor. Gerçek rakamlar bunun çok çok üstünde. Hepsi Yarınsız. 12 yıllık iktidarında AKP, emek sömürüsünün en vahşi koşullarını dayattı. Sonuç ortada. Bunun en bariz göstergesi taşeron işçi sayısındaki artış” dedi.

AĞBABA, "8 HAZİRAN SABAHI, TAŞERON SİSTEMİ TARİH OLACAK"

Sayıları 1,5 milyona ulaşan taşeron işçilerin CHP iktidarında kadroya sahip olacağını söyleyen Ağbaba, AKP iktidarının işçi düşmanı olduğunu ve 1.5 milyon taşeron işçiyi kapitalizmin en vahşi koşullarına mahkum ettiğini, ancak bu duruma bir son vereceklerini ifade etti. Ağbaba, "8 Haziran sabahı, Türkiye’de taşeron sistemi tarih olacak" dedi.

Yorumlar