Kılıçdaroğlu: Taşeron sistemini kaldıracağız

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 1.5 liralık mazotun formülünü açıkladı
Kılıçdaroğlu: Taşeron sistemini kaldıracağız

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Niğde'de vatandaşlara hitap etti. Konuşmasında taşeron işçiliğini kaldıracağını söyleyen Kılıçdaroğlu, CHP iktidarlığında üreticinin mazotu 1.5 TL'ye nasıl alabileceğini rakam vererek açıkladı. Kılıçdaroğlu şu ifadelerde bulundu:

Petrolün rafineri çıkış fiyatı 1 lira 21 kuruş. Çıkıp söylesinler 'Verdiğiniz rakamlar doğru değildir' diye. 1.21 kuruş. Biz kaçtan vereceğiz? 1.5 liradan vereceğiz. Zarar eden var mı? Yok. Kim kazanacak? Hem devlet kazanacak, hem köylü kazanacak

"Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek"

Kılıçdaroğlu, 7 Haziran'da yeni bir başlangıç yapılacağını, 4 yılda bu ülkede hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceğini ifade ederek "Hiçbir aile "ben yoksulum" demeyecek. Yoksulluğu tarihe gömeceğim 4 yıl içinde" dedi. 

"Asgari ücret 1500 lira olacak"

Asgari ücretin 949 liradan 1500 liraya çıkartacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Ev kirası, mutfak masrafı, çocuğun eğitim masrafına yetmez" diyerek asgari ücret üzerinden vergi almayacaklarını belirtti.

"Vergi alacaksan git yandaşlarından al. Asgari ücretin üzerindeki vergiyi kaldıracağız, asgari ücreti 1500 lira yapacağız" diye konuşan Kılıçdaroğlu, huzurlu bir toplum, acı ve yoksulu olmayan bir toplum yaratacaklarını belirterek sosyal devlet vurgusu yaptı.

"Demokrasiyi getiren parti biziz"

Demokrasiyi getiren partinin CHP olduğunun vurgusunu yapan Kılıçdaroğlu, 56 ilde önseçim yaptıklarını belirterek "Demokrasiyi getiren partiyiz biz. Milletvekilini oturup Ankara'da masa başında yazmadım. Türkiye'de 56 ilde önseçim yaptık. CHP dışında hiçbir parti yapmadı. Çünkü hiçbir parti milletine güvenmiyor. Yeri gelince millet millet diyorlar. O zaman niye milletvekilini millet seçmiyor. Biz diyoruz, demokrasi mi, Adres CHP. Millete saygı mı, adres CHP. Taşeronluğa son mu, adres CHP. Türkiye'nin temel taşı, adres CHP" dedi.

"Emekliler kıyameti kopardı"

Kendisinin yandaş için çalışmayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Emekliye birer maaş ikramiye dedim, altı üstü bu, kıyameti kopardılar. Koro halinde bağırıyorlar ‘parayı nereden bulacaksın’ diye. Sen demiyor muydun, Türkiye dünyanın en zengin ilk 20 ekonomisine giriyor diye. Sen kaçak sarayına para buluyorsun, 2 milyon Suriyeliye 5,5 milyar dolar para buluyorsun, at çiftliğine para buluyorsun. Sıra emekliye gelince para yok. Ben ne diyorum emekliye de, vatandaşa da para var. Yeter ki siyaset zenginleşme aracı olarak kullanılmasın” diye konuştu.

"Taşeron sistemini kaldıracağız"

Devlet ile işçi arasındaki köle tüccarlığını kaldıracaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Taşeronun iş güvenliği yok, tatil yapmaya hakları yok, mesai kavramı yok. Biz taşeron sistemini kaldıracağız. Parayı zaten devlet ödüyor ona, kime ödüyor, taşerona ödüyor, taşeron da işçiye ödüyor. Biz aradaki köle tüccarını kaldıracağız. Çünkü biz istiyoruz ki, her vatandaş çalışırken iş güvenliği olsun" şeklinde konuştu.

"İmam Hatipleri neden kapatalım?"

CHP'nin iktidar olunca İmam Hatipleri kapatacağına yönelik iddialara değinen Kılıçdaroğlu, İmam Hatipleri, Diyanet İşlerini CHP'nin kurduğunu hatırlatarak kapatma iddialarını yalanladı.

Hiç kimsenin etnik kökeninden dolayı dışlanmaması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Kim ben inancımı yaşamıyorum diyorsa gelsin beni bulsun" dedi.

"Ben parayı bulacağım"

CHP seçim vaatlerini anlattıkça, “Kaynak nerede” diye sorulduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Ama şunu söylemiyorlar, ‘17 milyon yoksul var, 6 milyon 200 bin işsiz var, aylık geliri bin liranın altında 8 milyon emekli var, Kılıçdaroğlu bunu doğru söylemiyor’ demiyorlar. Ne diyorlar, ‘Söyledikleri doğru ama parayı nereden bulacaksın.’ Ben de diyorum ki, parayı bulacağım, bu ülkeyi cennet vatan haline getireceğim. Niğde’den sesleniyorum, Ankara’daki beyler duysunlar, sen elmasta, incide, yakutta vergiyi sıfırladın ben de mazotta sıfırlayacağım ne var bunda. Onlardan vergi alacağım, çiftinin mazotundan vergi almayacağım.

Türkiye dünyanın ilk 20 ekonomisine giriyor. Eğer birileri kaynak yok diyorsa kendi ceplerini doldurdukları için yoktur. Ben de sözüm söz diyorum, bu ülke zengin bir ülkedir, ben bütün enerjimi vatandaşa harcayacağım. CHP iktidarında her anne çocuğunu güler yüzle okula gönderecek. CHP iktidarında anneler, ‘oğlum askerden geldi iş bulamıyor’ demeyecek. Söyledim, bir çocuk işsizse bu ülkede o çocuk benim çocuğum olacak, o çocuk işe girmeden benim çocuğum işe girmeyecek.”

"Mazotta vergiyi sıfırlayacağım"

Onların elmastan vergiyi sıfırladığını söyleyen Kılıçdaroğlu, CHP iktidarlığında ise kendilerinin mazotta vergiyi sıfırlayacağının vurgusunu yaparak şunları söyledi:

Niğde'nin Cumhuriyet Meydanı'ndan soruyorum, elmasta vergiyi sıfırladın, incide, yakutta vergiyi sıfırladın. Ben de mazottan vergiyi sıfırlayacağım. Niçin, çiftçi traktörüne mazot alınca İstanbul'a mı gidecek? Ne yapacak, gidip esnaftan alışveriş yapacak. Çifçti kazandığı zaman esnaf kazanacak, lokantacı kazanacak

"Mısır'daki sağır sultan duydu"

Patates üreticilerinin sorunlarını dile getirmek için daha önce Niğde’de miting yaptığını anımsatan Kılıçdaroğlu, "Çiftçinin önündeki engelleri kaldırmak boynumuzun borcu" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Mazotu çiftçi üretsin diye 1,5 liradan vereceğiz, Mısır’daki sağır sultan da duysun bunu. CHP iktidarında hiçbir şeker fabrikası özelleştirilmeyecek. Fabrikaya modern hale getireceğiz. Kendi şekerimizi, patatesimizi, buğdayımızı kendimiz üreteceğiz” diyerek Türkiye'de eksik olanın ahlaklı siyaset olduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu kamyoncu sorunlarına da değindi

Kamyoncuların sorunlarına da değinen CHP Lideri, “Kamyon şoförü kardeşlerime sesleniyorum. K1 belgesi 18 bin lira. Diyelim ki kamyonunuzu yenileyeceksiniz, 6 ayda yapamadınız, K1 belgenizi elinizden alıyorlar. Eğer yeni bir araç alırsanız sıfırdan dünyanın parasını ödeyeceksiniz. Biz ne yapacağız, kamyon şoförünün ehliyetini elinden alıyor musunuz, hayır, K1 belgesini de elinden almayacağız. İstediği zaman kamyonunu yenileyecek, K1 belgesi de onun ehliyeti gibi yenilenmeye ihtiyaç duyulmadan kullanacak. Bunun sözünü bütün kamyon şoförlerine veriyorum” dedi.

Yorumlar