Somalı madencilere yanlış eylemden dava açtılar!

Soma’da hak arayan işçilere 11 ay sonra olay günü hiçbir işçi ölmediği halde ‘cenaze eylemi’ denilerek kamu davası açıldı
Somalı madencilere yanlış eylemden dava açtılar!

ÇAĞDAŞ SES / ECE SEVİM ÖZTÜRK – Soma’da 13 Mayıs 2014’te 301 işçinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan iş cinayetinin ardından maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle 17 Haziran 2014 tarihinde yürüyüş yapan Somalı maden işçilerine kamu davası açıldı.

Dönemin T. Maden İş Sendikası’nın 3 No’lu Şube Müdürü Cafer Bülbül, işçi Eren Malkoç, Enver Alkan, Sami Yavuz, Hıdır Gül, Onur Erdinç, Tevrat Cün, Ahmet Ölmez ve Nizammettin (Başaran) Aksu’nun sanık sıfatıyla yargılandıkları davada müşteki olarak Cihan Ölmez bulunuyor.

OLAYIN OLDUĞU GÜN İŞÇİ ÖLÜMÜ OLMADIĞI HALDE İDDİANAMEDE “CENAZE EYLEMİ” DENİLDİ

Cumhuriyet Savcısı Gökhan Şahin’in imzasıyla hazırlanan iddianamede; suç işlendiği iddia edilen olayın olduğu 17 Haziran 2014 tarihi için, “Saat 12:50 sıralarında cenazelerini alamadıklarını söyleyerek Kırkağaç istikametine giden...” ifadelerinde bulunuluyor. Ancak 17 Haziran 2014 tarihinde hiçbir iş cinayeti meydana gelmemişti ve işçiler de maaşlarını alamadıkları için eyleme gitmişlerdi.

İDDİANAMEDE BAHSİ GEÇEN İŞ CİNAYETİ OLAYDAN 3 AY SONRA GERÇEKLEŞTİ

İddianamede geçen “cenazelerini alamamaları” söyleminin tarihi, olaydan yaklaşık 3 ay sonra İMBAT Madencilik’te hayatını kaybeden Metin Keskin’in hayatını kaybettiği 2 Eylül 2014 tarihine tekabül ediyor. İşçi Keskin’in hayatını kaybetmesinin ertesi günü (3 Eylül) işçiler cenazenin bulunduğu devlet hastanesinin önüne giderek, cenazelerini istediklerini dillendirmiş, polisin sert tepki göstermesinin ardından cenaze kaçırılmıştı.

CENAZENİN ARDINDAN SANIK AKSU’YA 400 TÜRK İŞ’Lİ LİNÇ GİRİŞİMİNDE BULUNMUŞTU

3 Eylül tarihinde işçi Metin Keskin’in ailesine taziye ziyaretine giden Nizamettin (Başaran) Aksu, Kamil Kartal ve Onur Uzun’a 400 Türk İş’li tarafından saldırı düzenlenmiş, saldırının ardından CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel linçe uğrayan isimleri ziyaret etmişti.

O GÜN HİÇBİR İŞÇİ ÖLMEDİ AMA SAVCILIK MAAŞ EYLEMİNİ CENAZE EYLEMİ OLARAK GÖRDÜ

Maaş eylemini “cenaze eylemi” olarak gören iddianamede “copy paste” mi var soruları akıllara gelirken, davanın müştekisi Cihan Ölmez’in CagdasSes.com’a yaptığı açıklamada; “Bu iki günün meselesi değil, aylardır soruşturuyor Emniyet ve savcılık. Orada ismi geçenler de sadece işçi değil, provokatör, mobeselerden hepsi kayıt altında” ifadelerinde bulunması; “Savcılık ve Emniyet adli görünen bir olayı siyasi bir davaya mı çeviriyor?” yorumlarına neden oldu.

(İMBAT'ta iş cinayetinde hayatını kaybeden Metin Keskin'in cenaze töreninde, yanlış eylemden dava açılan Somalı işçilerin tabutu omuzladıkları görülüyor)

CagdasSes.com müşteki ve sanıklarla görüşerek, 11 ay sonra birden bire ortaya çıkan davanın perde arkasındaki gelişmeleri araladı.

“LİNÇ EDİLDİĞİMİZ ZAMAN DA SANIK OLMUŞTUK”

Sanık Nizamettin (Başaran) Aksu (DİSK’i örgütleyen Komite Konsey sorumlusu): Soma Emniyeti yaratıcı, olmadığım eylemle ilgili hakkımda yeni bir dava açmış. Linç edildiğimizde de sanık demişlerdi. Biz olay olduğu anda Kamil Kartal ile birlikte başka bir toplantıdaydık. Bize “Burası karıştı, gelin” diye telefon açtılar işçi arkadaşlar. Biz de atladık gittik eylemin olduğu Beşyol’a. Biz geldiğimizde olay bitmişti. Türk Metal’e karşı çıkanlara provokatör dedikleri gibi bir durum Soma’da da var. Bölgede işçileri sahiplenen insanları itibarsızlaştırmaya yönelik çalışma yürütüyor. Bu planlanmış operasyonun içinde Türk İş, Soma Emniyeti ve işveren var. Burada yargılanan maden işçileri de sendikaya ve işverene karşı hak arayan insanlardı.

Sanık Cafer Bülbül: Maaşların yatırılmaması gerekçesiyle 17 Haziran tarihinde Kaymakamlık önünde toplandık, yine izin alarak ELİ’ye yürüdük. İşçi o sırada Soma’da Beşyol’u trafiğe kapattı. Kapatılan yoldan geçmeye çalışan Kay-Süt firmasının kamyonunun şoförüne işçiler tepki gösterdi. Bunun üzerine şoför silahını çıkarınca Enver arkadaşımız şoförün eline vurarak silahı düşürdü. Gerginlik olunca polis şoförü alıp karakola götürdü. Şoför şikayetçi olunca da biz gidip ifade verdik. Şimdi kamu davasına dönüşmüş olay.

Sanık Eren Malkoç: Haklarımızı aramak için çıktığımız sokakta şoför Cihan Ölmez, kapatılan yoldan geçmek isteyince gerginlik olmuş. Ben olayın uzağındaydım. Hatta o gerginlik sırasında 10 yaşındaki çocuğun ortada kaldığını görünce onu kucakladım, olay yerinin daha da uzağına taşıdım. Ben gelene kadar olay olmuş bitmiş bile. Bulunmadığım yerde ismimin geçmiş olması hak arayan bizlere verilmek istenen en büyük ceza olsa gerek.

Sanık Tevrat Cün: Ödülümüzü verdiler işte. Bu eylemlerde kimin isimleri ön plana çıkıyorsa onların ismi davaya katılmış belli ki. Olaya yakın bir bölgede değildim, görmedim. Ben böyle bir olay olduğunu bir ya da iki ay sonra öğrendim. İfade için çağırıldığımda haberdar oldum.

Sanık Enver Alkan: Benim haberim yoktu, arkadaşım e-devlet’ten öğrenince haberdar oldum. Şoför Cihan Ölmez kalabalığın içine girdi ters yönden. O sırada kendimizi kenara attık biz. “Ne yapıyorsun” diyerek tepki gösterdik, silahı bana doğru doğrultu. Adam silah çıkarınca eline vurdum ben, silah da yere düştü, dışarıdan gelen memurlar geldi o sıra. Bir iki ay sonra ifadeye çağırdılar bizi. İfademizi verdik ama ne hikmetse hakkımızda dava açılmış.

Müşteki Cihan Ölmez: Ben kendi yolumda giderken yolun trafiğe kapatıldığını gördüm. O sırada işçiler kamyonumun kaputuna saldırdılar, üzerime yürüdüler. Ben de kendimi korumak için silahımı çıkardım. Kamera kayıtları, her şey ortada. (Görüntüleri izlemediğini belirtti) Burada Emniyet’in, savcılığın aylardır yürüttüğü soruşturma var. Orada yargılanan 10 kişi arasında provokatörler var. Uzun zaman çalışmanın sonucunda hazırlandı iddianame.(Sanıkların birçoğunun olay anında orada olmadığını hatırlattığımızda) Kim var yok, bilemem. Benim aracımda 5 bin TL’lik zarar var. İşçilere hadi 4 bin TL olsun, zararımı karşılayın şikayetimden vazgeçeyim dedim. (Olayın kamu davasına dönüştüğünü hatırlattığımızda) Benim derdim para değil, zarar gördüm, mağdur edildim.

Yorumlar