CHP hayatını kaybeden Ersin Çıldır'ın isminin olduğu tabelayı Genel Merkez'den kaldırdı

CHP’li parti emekçisi 29 yaşındaki Ersin Çıldır 7 yıl önce parti otobüsündeyken başını köprüye çarparak hayatını kaybetmişti. Çıldır'ın isminin, CHP Genel Merkezi’nde yer alan salonundaki tabeladan kaldırıldığı ortaya çıktı
CHP hayatını kaybeden Ersin Çıldır'ın isminin olduğu tabelayı Genel Merkez'den kaldırdı

ÇAĞDAŞ SES / ÖZEL HABER - ECE SEVİM ÖZTÜRK - CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 'Tarım ve Çiftçi Kurultayı'na katılmak üzere geldiği Şanlıurfa Havaalanı'ndan kente konvoyla girişi sırasında parti otobüsünün üzerine çıkan ve başını otoyol köprüsüne çarparak hayatını kaybeden dönemin CHP Gençlik Kolları Genel Sekreteri 29 yaşındaki Ersin Çıldır’ın aramızdan ayrılışının 7. yıldönümünde, CHP Genel Merkezi’nde yer alan salonundan isminin silindiği ortaya çıktı.

Oysa, 2008 yılında meydana gelen talihsiz kazanın ardından CHP’nin web sitesindeki ilanda; “Hep isterdin ki eylemsizlik sona ersin, Aklında yüreğinde ne varsa halka ersin, Eylemden eyleme koşan bir nefestin, Seni hep yaşatacağız ruhun şad olsun Ersin” denilmişti.

İŞE İHTİYACI OLDUĞU HALDE KURULTAY’DA OLMAYI TERCİH ETMİŞTİ

Ersin, iş başvurusunu kabul eden ilaç firmasının işe başlamasını istediği tarihle, partisinin Şanlıurfa’da düzenlediği ve hayatını kaybettiği gün olan Tarım Kurultayı aynı güne denk gelince, tercihini partisinden yana yaptı. Kararından Gençlik Kolları’ndaki arkadaşlarının ısrarına rağmen vazgeçmeyen ve kendisini "Partimin, böylesine önemli bir gününde hizmetinde olmalıyım" sözleriyle savunup Şanlıurfa’ya giden Ersin Çıldır, son nefesini verdiği gün 29 yaşındaydı.

Kocaeli Üniversitesi Mikrobiyoloji bölümünü bitiren Ersin, edebiyata olan yakın ilgisi ve siyasi tarih üzerine yaptığı çalışmalarla, CHP Gençlik Kolları’nın önde gelen isimleri arasına girmeyi kısacık ömrüne sığdırmayı başarmıştı.

ERSİN’İN İSMİ CHP’DEKİ SALONDAN SİLİNDİ

CagdasSes.com'a konuşan CHP Eski Gençlik Kolları Genel Başkanı Fatih Pala, Ersin’in isminin Genel Merkez’deki salondan silindiğini belirterek; “Ersin soldan geldi, örgüt emekçisiydi, o yüzden böyle oldu. Sağdan gelseydi değerli olurdu” sözleriyle genel merkez yönetimine sitem etti.

CHP’li Pala’nın ifadelerinin üzerine Genel Merkez’den olayı soruşturduğumuzda, yetkililer açılışı yapılan odanın hangisi olduğunu dahi hatırlayamadılar ve odanın isminin değiştirildiğini kabul ettiler.

OYSA KILIÇDAROĞLU; “ERSİN’İ HER ORTAMDA YAŞATMAYA KARARLIYIZ” DEMİŞTİ

Hayatını kaybetmesinin ardından partililerden gelen taleple Ersin Çıldır'ın isminin 2011’de Genel Merkez’deki bir salona verildiğinde, salonun açılışını yapan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Çıldır’ı her zaman andıklarını, gençlerin onu hiçbir zaman unutmadıklarını ifade ederek şu ifadelerde bulunmuştu:

''Onlar bir öneri getirdiler; gençlik kollarının kullandığı bir salona 'onun ismini verelim ve onu yaşatalım' diye. Biz de bunu büyük bir mutlulukla kabul ettik. Bugün onun adını taşıyan salondayız. Onun anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Onu her zaman, her ortamda yaşatmaya kararlıyız. O genç, kararlı, idealist bir arkadaşımızdı. Sosyal demokrat felsefeye inanmış bir arkadaşımızdı. Çabalayan, çaba harcayan, CHP'nin geniş kitlelere ulaşması için olağanüstü çaba gösteren bir arkadaşımızdı. Ama sonuçta diğer arkadaşlarımız da Ersin Çıldır gibi mücadele ediyorlar. Onlar çalıştığı ve geniş halk kitlelerine ulaştığı sürece Ersin Çıldır'ın da amacı gerçekleşmiş olacaktır. Onun amacı halkın iktidarını kurmak ve görmekti. Halkın iktidarının kuruluşunda onun da bir katkısının olabileceğine inanıyordu ve çalışmalarını öyle götürüyordu. Genç arkadaşlarımız, gençlik kolları başkanımız onu yaşatacaklar, onun mücadelesini azimle sürdürecektir.''

ERSİN’İN BABASI İHSAN ÇILDIR: “ERSİN BENİM DEĞİL, CHP’NİN OĞLUDUR”

Aynı açılış sırasında Ersin Çıldır'ın babası İhsan Çıldır da uğruna ölünmesi gereken bir toplum içerisinde olmaktan gurur duyduğunu ifade ederek, ''Ersin benim değil, CHP'nin oğludur, Mustafa Kemal'in de askeridir'' diye konuşmuştu.

İnandığı değerler uğruna, inandığı yolda yürürken hayatını kaybeden idealist bir genç, sökülen - takılan tabelalarla değil, yol arkadaşlarının cümleleriyle anılsın diyerek; MYK'da birlikte mücadele verdiği arkadaşlarına ulaştık.

Ersin’in yönetimde olduğu dönemde Gençlik Kolları Genel Başkanı olan Fatih Pala:

Ersin gerçek bir partiliydi, parti emektarıydı. O gün o kurultaya da uzun zamandır işsiz olmasına, çok iyi bir iş teklifi almasına rağmen o teklifi reddederek kurultaya geldi. O talihsiz kaza gerçekleşti. Bugün partinin mevcut durumu göz önüne alındığında parti emekçilerine ve partiye emek harcayanlara çok da değer verilmediği ortada. Bugün partinin yönetim kademelerinde, milletvekilliği listelerinde, belediye başkanlığı listelerinde partinin örgütünden yetişmiş insanların sayısının git gide azaldığını görüyoruz. Bu da canıyla bile CHP’ye çalışan insanların git gide azalmasına neden oluyor. Ben Ersin Çıldır’ı Cumhuriyet Halk Partisi’nin yönetimlerinin unuttuğunu düşünüyorum. Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu döneminde basının çağırılarak törenle açılmış Ersin Çıldır Salonu da ne idüğü belirsiz insanlar tarafından gasp edilmiş, tabelası sökülmüş ve ismi o salondan çıkarılmıştır. Bu çok üzücüdür, artık böyle bir salon yok. Anlamsız bir şekilde salon açıp kapatmanın ne manaya geldiğini, bu işi kim organize ediyorsa ona sormak lazım. Ersin soldan geldi, örgüt emekçisiydi, o yüzden böyle oldu. Sağdan gelseydi değerli olurdu."

Ersin Çıldır ile aynı MYK’da görev alan Evrim Baykara, “yol arkadaşı Ersin”i, anlatmasını istediğimiz zaman hüznünü gizleyemedi. Konuşamadığı için özür dileyerek, Ersin’in siyasi yönünün yanında insani yönünün daha ağır bastığını kaydetti.

Ersin’in MYK’daki görev arkadaşı Evrim Baykara:

Çok aktif bir yönetim kuruluyduk, etkinliklerimiz, örgütlenmemiz... Ben çok atılgan hareket ediyordum, birisi çok sertti, birisi fikir üretirdi. Ersin ise bir durun inceleyelim, insanları kırmadan hareket edelim derdi, o daha sakindi. Anlık kararlar almazdı Ersin. “MYK’dan böyle bir karar geldi, bir milletvekili böyle bir şey istiyor, bize laf gelmesin” demezdi, direnirdi çoğu zaman baskılara. Yönetim Kurulumuzda ekonomik olarak hayatı zor olan bir çocuktu. Zaten iş teklifini reddederek kurultaya geldiği dönemin basınında da kamuoyu tarafından öğrenildi. Ersin’in hayatı kolay değildi. Kısacık hayatının büyük bir parçasını partiye armağan etti.

Ersin’in MYK’daki görev arkadaşı Utku Yılmaz:

Ersin koca yürekli bir adamdı, kendisini siyasi mücadeleye, CHP’ye adamış bir adamdı. Kabul edildiği işi dahi reddedip kendi mücadelesinde yürüyebilen bir insandı. Kendi siyasi kariyerimi belirlemem noktasında akıl aldığım ve yolundan yürüdüğün bir arkadaşımdı, ağabeyimdi. MYK’nın en küçüklerinden birisiydim ben o dönem. Eski Muğla İl Gençlik Kolları Başkanıydım o dönemde. Hani derler ya; "Erken gidenlere" diye.. Anlatması çok zor... Ersin unutuldu ne yazık ki, bu da bizim inceden sitemimiz olsun.

Ersin’in MYK’daki görev arkadaşı Mehmet Yurtseven:

Tam 7 yıl! 10 saniye önce sesini duyup on saniye sonra onu yanımda yatarken görmenin üstünden tam 7 yıl geçti! Ersin benim abim, kardeşim, Genel Sekreterimdi. Nurlar içinde yatsın. O kulağımda 7 yıldır çınlayan sesi (10 saniye öncesi) hala... “AKP'yi yıkacağız” demişti. Şimdi zamanı geldi, Ersin’siz 7 yıl geçti ama AKP iktidarının son günlerine geldik... İnşallah CHP iktidarı Ersin’in düşüncelerine ve “gelecek” hayallerine adanacak.

CagdasSes.com olarak; Ersin'in ailesinin, sevenlerinin ve yol arkadaşlarının acısına ortak olup, kendisini rahmet ve saygıyla anıyoruz.

 İLGİLİ HABERLER:             

Yorumlar