Manisa Valisi'nden skandal Tazminat tweeti: "Yiyip, yatalım"

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ın Soma’da madencilerin tazminatları ile ilgili twitterdan yaptığı açıklamalar tepki çekti…
Manisa Valisi'nden skandal Tazminat tweeti: "Yiyip, yatalım"

ÇAĞDAŞ SES / HABER MERKEZİ - Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ın Soma’daki Eynez ile Atabacası ocaklarında SMS’le işten çıkarılan madencilerin tazminatlarıyla ilgili attığı Tweet tepkilere neden oldu.

Rant için yeşilin betona döndürülmek istendiği Cerrattepe'de açılması istenen madenin yapılması için destek Tweetleri atan Bektaş'a "Manisa'da her şey yolunda galiba, bu kadar Tweet atacak zaman olduğuna göre.. Madencilerin kalan tazminatı ne oldu Sayın Vali?" sorusunu yönelten Çağdaş Ses Genel Yayın Yönetmeni Ece Sevim Öztürk, ilginç bir yanıtla karşılaştı.

VALİ: "BİR YERLERDEN TAZMİNAT BULUP, YİYİP, YATALIM"

Maden işçilerinin hakkı olan tazminatlarına "bir yerlerden tazminat bulup, yiyip, yatalım" tepkisini gösteren Vali Bektaş, "Bize yeni iş, istihdam, santral ne gerek? Biz bir yerden tazminat bulup yiyip yatalım, konuşup da birilerinin rahat uykularını bozmayalım. Değil mi? Rahatsız mı oldunuz? Yarın mı ne olacak? AB'den isteriz. Yunanlılar istedi olmadı mı? Haa bunları twit filan konuşmayalım da” dedi.

ÖZTÜRK: "ERDOĞAN GELMEDEN ÖNCE TAZMİNATIN REKLAMINI YAPARKEN HİÇ ÖYLE DEMİYORDUNUZ!"

Tazminatın kazanılmış hak olduğunun altını çizen Öztürk, "Tazminat bulup, yatalım mı? 2831 işçi kısa SMS ile işten çıkartıldı. Erdoğan gelmeden önce dilenci niyetine verilen 1500 TL'nin reklamını yaparken hiç öyle demiyordunuz Sayın Bektaş! Rahat uyuyanlar kimler mesela? Bayram önesi beş parasız kalan binlerce madenci varken siz rahat uyuyanlardan mısınız?" diye kaydetti.

HAYATINI KAYBEDEN TARIM EMEKÇİLERİ

Vali Bektaş, Öztürk’ün Gölmarmara’daki 15 tarım işçisinin öldüğü katliam gibi kazayla ilgili olarak “Tarım işçileri öldüğünde sistem sorunludur, cinayettir bile diyemediniz, uyuyan şoförü suçladınız. Siz niye böylesiniz Sayın Vali?” çıkışına da “Siz dediniz de o işçiler kurtuldu değil mi?” ifadelerinde bulundu.

SOMA A.Ş.'YE EYNEZ OCAĞININ AÇILACAĞININ SÖZÜNÜ KİM VERDİ?

Geçtiğimiz günlerde 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma Kömür İşletmeleri yöneticileri ile Işıklar ocağında iftara katılan Vali Bektaş'a "Facianın meydana geldiği ve 301 madencinin katledildiği Eynez'in sözünü firmanın Genel Müdürü'ne kim verdi? Siz de iftardaydınız. Bakan Taner Yıldız bile o iftara gittiğine çok pişmanken cesaretiniz çok cüretkâr. Siz şimdi iftarda Bakan yoktu dersiniz. 301 madenci ölmeden önce "Eynez Türkiye'nin en güvenli ocağı" dediği yemeği söylüyorum" sorusunu yönelten Öztürk'e, Vali Bektaş; "Neye cesaret, insanları iş aş sahibi yapmaya mi? Bunda da mı sakınca var?" cevabını vererek, yöneticilerin sözü kimden aldıklarını açıklamadı.

2831 maden işçisinin kısa SMS ile işten çıkartıldığı Soma Kömür İşletmeleri'nin mağdur ettiği madenciler, işsizlik maaşı almayı da bıraktıkları için bayram öncesinde maddi sorunlarla boğuşuyor. 

NE OLMUŞTU? 

Manisa'nın Soma ilçesinde, aynı şirkete ait olan, 301 madencinin hayatını kaybettiği Eynez bölgesindeki ocak ile Atabacası ocağından toplam 2 bin 831 işçi 1 Aralık 2014’te SMS’le işten çıkarılmıştı. İşçilerin 10 bin TL ile 50 bin TL arasında değişen tazminatları uzun süre yatırılmamış, Vali Bektaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Manisa mitinginin bir gün öncesinde tazminatların bir kısmının yatırılacağını "müjde" olarak duyurmuş, ancak her işçiye yalnızca 1500 TL tazminat ödenmişti. İşçiler hala kalan tazminatlarının ne olacağını merak ederken, konuya ilişkin hiçbir yetkili merciiden de açıklama gelmemişti.
          
Manisa’nın Gölmarmara İlçesi’nde kilosu 1.5 liralık asma yaprağını toplamak için kasada yolculuk yapan işçileri taşıyan kamyonet süt tankeriyle çarpışmış, kamyonette bulunan 15 işçi yaşamını yitirmişti.

Yorumlar