TKİ Soma'daki madencilerin bir kısmına sessizce tazminat ödemiş!

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin işten attığı 2831 işçinin tazminatlarının ödenmesine ilişkin skandal ortaya çıktı: TKİ’den işçilere ödenen paranın ne sebeple yatırıldığı kafaları karıştırdı.
TKİ Soma'daki madencilerin bir kısmına sessizce tazminat ödemiş!

ÇAĞDAŞ SES / ÖZEL HABER – ECE SEVİM ÖZTÜRK – Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin işten çıkardığı madencilerin tazminatlarının ne zaman ödeneceği belirsizliğini korurken, işçilere TKİ tarafından yapılan ödeme akıllarda soru işaretlerine neden oldu.

14 Temmuz 2015 tarihinde bazı işçilerin hesabına TKİ tarafından 790 TL ile 3000 TL arasında değişen ödemeler yapıldı. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işten çıkartılarak tazminat hakkını kazanan ve firmanın Atabacası, Işıklar gibi diğer ocaklarda çalışmaya devam eden işçiler, bu ödemenin maaş ödemesi olduğunu söylediler. Ancak Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. çalışanı olmayan işçilere de bu paranın yatırılması kafaları karıştırdı.

İşçilerin geçen ayki hesap incelemesini gözden geçirdiğimizde yine maaş ödemelerinin TKİ tarafından yapıldığı gözlendi.

Ancak yine Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işten çıkartılarak tazminat haklarını kazanan ve Demirexport gibi başka maden firmalarında çalışan madencilerin bir kısmına da para yatırıldığını öğrendik. Bu ödemeler de yatırılan paraların tazminat olma ihtimalini güçlendiriyordu.

Hesap hareketinde ilk taksit ödemesinde “Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. maaş alacağı” yazarken, ikinci taksiti alan işçilere bu kez ödemenin TKİ tarafından yapıldığı açıkça görülüyor.

Düzenlenen kanun maddesine dayanılarak, TMSF tarafından Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin malları satılarak ilk ödeme yapılmışken, bu kez ödemenin TKİ tarafından yapılması, kafaları karıştırdı.

Başka bir madende çalışan işçilere neden maaş ödemesi yapılıyordu?

Bu yapılan ödeme, ilk taksit şeklinde gerçekleşen tazminat ödemesinin ikinci kısmı mıydı?

Eğer öyleyse tazminat ödemesi neden TKİ tarafından yapılıyordu ve neden sadece bir kısım işçiye ödeme gerçekleşiyordu?

İki aydır Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. çalışanları maaş ödemelerini TKİ tarafından mı alıyordu?

Ortalama 60 işçiye ikinci tazminatın ödendiği iddiaları işçiler tarafından dillendirilirken, kafaları karıştıran bu gelişmeleri işçilere, AKP Manisa Milletvekilleri Selçuk Özdağ’a, Recai Berber’e, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı’ya ve TKİ yetkililerine sorduk.

AKP’Lİ RECAİ BERBER: “2. TAKSİT ÖDEMESİ YAPILMADI, TKİ’NİN ÖDEME YAPMIŞ OLMASI YASAL OLARAK MÜMKÜN DEĞİL"

AKP’li Recai Berber: “Kimseye bir ödeme yapılmadı. Ödeme yapılsaydı hepsine yapılacaktı ama hiç yapılmadı. 60 kişinin ödenmesi diye bir şey yok. Hele hele TKİ tarafından ödenmesi asla söz konusu olamaz, o-la-maz! Çünkü TKİ’nin böyle bir ödeme yapma imkanı da yok, yasal olarak da mümkün değil”

AKP’Lİ SELÇUK ÖZDAĞ: “TMSF FİRMANIN MALVARLIĞINI SATIP ÖDEDİ”

AKP’li Selçuk Özdağ: “TKİ’den hiçbir ödeme yok. Kesinlikle bu yanlış. TMSF da bunların kendi elinde bulunan malvarlığını satmış, bunlar düşük kıdem tazminatı olanların (2, 3, 5 bin TL, vs. ) hepsini bir seferde yatırmış hesaplarına. Alacağı yüksek olanların (20, 30, 50 bin TL vs. ) da %10’unu yatırarak bir denge sağlamış. Biz bunu çıkardığımız kanun gereği firmadan tahsis edeceğiz. Firmanın Atabacası ve Işıklar ocağı çalışıyor. Eynez de Ocak – Şubat ayında faaliyete geçecek. Oradan çıkan kömür de TKİ’ye satıldığı için bizim hesabımıza bu paralar geçecek denildi. Biz de onlardan tahsis edeceğiz dediler. Maaş ödemesi şeklinde olmamış, TKİ’den geçen bir ödeme yok deniliyor. Birinci taksit, ikinci taksit diye bir şey yok. Sadece bir ödeme var, geri kalan kısımlar da eğer bir malvarlığı varsa satılarak ödenecek, malvarlığı yoksa bunlar gelirlerinden Atabacası’ndan, Işıklar’dan, TKİ’den almış, aldıkları parayla ödemeye devam edecekler. Tazminat olarak yapamazlar zaten, yasal olarak mümkün değil. Son olarak, 2831 işçi değil tazminat hakkını kazanan işçilerin sayısı; 2955. Burada kıdem tazminatını hak eden kişi sayısı bu. Girip çıkış yapanlar da var.”

KAYMAKAM ATÇI: “FİRMA TKİ’YE VEKALET VERDİ, MAAŞLARI TKİ ÖDÜYOR”

Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, iki ayrı açıklama yaptı. Sorularımızı ilk yönelttiğimizde firmanın TKİ’ye vekalet verdiğini belirterek; “Tazminatları Çalışma Bakanlığı ödedi, bir taksit ödedi. 4 taksit halinde ödenecekti, 2. Taksitin bayramdan önce ödenmesi için çok uğraş verdim ama hala çözülmedi. Yeni bir taksit ödenmedi. İşçiler de çok zor durumda, sıkıntıdalar. Maaşları da şöyle.. İşverenin üretimle ilgili çalıştırdığı işçiler... Hakedişler TKİ tarafından şirkete ödenecek ya, mahkeme %60’ına tedbir koyduğu için TKİ’ye yazıyor. TKİ de firmaya ödeme yapmıyor. İşçilerin parasını o hesaptan keserek ödüyor. Bu şu anda üretip de TKİ’ye teslim ettiği kömürün bedeli. Alacaklarının da %60’ına el koyuldu sonuçta firmanın. Işıklar ve Atabacası’nda üretimin bedelinin ödenmesi. TKİ firmadan vekalet aldı, firma yazı yazdı; işçi ödenekleri, elektrik, patlatma, taşıma giderleri gibi. Üretim birebir karşılayamadığı için sıkıntı çıkıyor, hesabı tam sormadım ne kadar geriye kalıyor diye. Firmanın piyasaya çok borcu var Soma’da, daha onlar ödenmeye başlanmadı, firma ellerine para geçmediğini söylüyor.” ifadelerinde bulundu.

KAYMAKAM TKİ İLE GÖRÜŞTÜ: “YATIRILAN PARA TAZMİNAT”

Diğer gelişmeleri sormamız üzerine, TKİ ile görüştükten sonra net bir yanıt verebileceğini belirten Kaymakam Atçı, yatırılan paranın TMSF tarafından ödendiğini belirtilerek, tazminat olduğunu belirtti:

“Bana geri döndüler şimdi, dediklerini aktarıyorum. Yatan parayı TMSF yatırmış. TMSF bazı mallara el koymuş ya, ona karşılık bunun borçlarını ödüyor; bir kısmının %10’unu ödemişti tazminatın. Bir kısmı eksik kalmış, o eksikleri tamamlamış. Yani TKİ değil, TMSF ödemiş. Diğer kısımları da peyder peyi ödeyecekler diye söylediler bana. Bu para tazminata mahsuben yatıyor. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’de çalışıp da işten çıkarılanlara ödeniyor bu para. Adam Demirexport’ta çalışıyor, o da alıyor. Tazminat bu. TKİ Müdürü ile konuştum, onun söylediklerini aktarıyorum. Malı satmadan da bir kısmını kendi bütçesinden ödemiş, malı sattıktan sonra oradan alacakmış.”

SOMALI İŞÇİLER: “BİZ HALA İKİNCİ TAKSİTİ ALMADIK”

İkinci taksit ödemesini almayan işçilerle görüştüğümüzde, hiçbir şekilde ödemenin yapılmadığını, neden taksit taksit ödemeye girişildiğini ve hakları olan tazminatı ne zaman alacaklarını bilmediklerini belirttiler.

TKİ KONUŞMUYOR

TKİ Muhasebe Şefi ile yaptığımız görüşme neticesinde, yetkili; “Bizim bir şey söylememiz doğru olmaz, şirketle görüşün. Şirket yetkilileri ne istediyse onu yaptık. 14’ünde bir ödemenin olduğu doğru” diye konuştu.

SENDİKADAN BİR AÇIKLAMA YOK

Maden İş Sendikası yetkililerinden henüz bir açıklama gelmezken, tazminatların taksit taksit hangi işçilere hangi kriterlerle ödendiği belirsizliğini koruyor.

NE OLMUŞTU?

301 madencinin hayatını kaybettiği Eynez ocağının sahibi Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., bünyesinde çalıştırdığı 2831 madenciyi kısa SMS ile işten çıkarmış ve tazminatlarını uzun süre ödememişti.

TAZMİNATLARIN İLK TAKSİDİ ERDOĞAN’IN MİTİNGİNDEN BİR GÜN ÖNCE ÖDENMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Manisa mitinginin bir gün öncesinde tazminatların bir kısmı ödenmiş, kalan tazminatın da taksit taksit ödeneceği Manisa Valisi Erdoğan Bektaş tarafından duyurulmuştu.

VALİ: “BİR YERLERDEN TAZMİNAT BULUP, YİYİP YATALIM” DEMİŞTİ

Vali Bektaş’a kalan tazminatların ne zaman ödeneceğini sorduğumuzda, “Bize yeni iş, istihdam, santral ne gerek? Biz bir yerden tazminat bulup, yiyip yatalım” cevabını vermiş, bu skandal cevap basında geniş yer bulmuş ve kamuoyunda büyük tepkilere neden olmuştu.

CHP’Lİ VEKİLLER TAZMİNATLARI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIMIŞTI

Tazminatların ne zaman ödeneceği bilinmezken, CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, hazırladıkları soru önergesinde madencilerin içinde bulunduğu sıkıntıları anlatmış ve ödemenin ne zaman gerçekleşeceğini sormuşlardı.

Yorumlar