Soma'nın kara düzeni taşeron şimdi de inşaat işçilerini vurdu!

Soma'da 301 Konutları'nın yapıldığı inşaatta çalışan taşeron işçileri cep telefonlarına gelen kısa mesaj ile işten çıkartıldı. İşçilerin davasını takip edeceğini açıklayan CHP'li Tur Yıldız Biçer, "Taşeron öldürmezse süründürüyor" diye konuştu.
Soma'nın kara düzeni taşeron şimdi de inşaat işçilerini vurdu!

ÇAĞDAŞ SES / SOMA - Soma'da 301 madencinin hayatını kaybettiği katliamın ardından Doğuş Holding'in yapacağını açıkladığı 301 Konutları’nın inşaatında çalışan işçiler, cep telefonlarına gelen SMS ile işten çıkartıldı. 

TOKİ tarafından yaptırılan 301 Konutları'nın kaba inşaatını Doğuş Holding'in taşeronu olarak devralan Ege İnşaat'ta çalışan işçiler, herhangi bir yasal tebligat olmadan işten çıkartıldıklarını öğrendiler. Daha önce Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. çalışanı işçiler de aynı yöntemle işten çıkartılmış, avukatlar işçilere iş akitlerinin devam ettiklerini ve işe gitmeye devam etmeleri gerektiğini belirtmişlerdi.

Taşeron firmanın daha önce de aynı inşaatta çalışan çok sayıda işçinin işten çıkarıldığını belirten işçiler, CagdasSes.com'a değerlendirmelerde bulunarak, son olarak 82 işçini işten çıkarıldığını belirttiler.

HAKLARI OLAN MAAŞLARI VERİLMEDİ

Şantiye alanına giden işçiler inşaata sokulmazken, yapı araçlarına el konuldu. Firmanın muhasebesine giden işçiler, hakları olan 11 günlük maaş alacaklarını istediklerini, ancak paralarının kendilerine verilmediğini belirttiler.

İNŞAAT EMEKÇİLERİNİN HAKLI DAVASININ YANINDAYIM

İşten çıkarılan işçilerle görüşen CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, CagdasSes.com'dan Ece Sevim Öztürk'e açıklamalarda bulunarak, işçilerin sigorta çıkışının yapıldığını kaydetti. İnşaat emekçilerinin cep telefonu mesajıyla iş akitlerinin feshedilmesinin mümkün olmadığının altını çizen biçer, işten hukuksuz bir şekilde çıkartılan emekçilerin 11 günlük maaş alacağının da içeride olduğunu kaydederek; "Soma'da 301 madencinin ve geride kalan tüm maden emekçilerinin ve ailelerinin hayatını karartan kara düzen olan taşeron sistemi, Türkiye'de ölümcül kazaların(!) en çok yaşandığı iş kolu olan inşaatta da aynı şekilde devam ediyor. Taşeron öldürmezse süründürüyor. 6 ay sonra işçilerin kazanacağı kıdem tazminatı hakkını elinden almak isteyen alt işveren ve bunu görmezden gelen esas işveren, inşaat emekçilerinin hakkını gasp ettikleri gibi alacaklarıyla birlikte kapının önüne koyuyor. Görüştüğümüz işçilere söz verdiğim gibi, 301 Konut'un inşaatında çalışırken mağdur edilen tüm emekçi kardeşlerimin yanında olmaya ve haklarını gerek alanlara, gerekse Meclis gündemine taşıyarak kazanılmış ve ellerinden alınmış tüm haklarını savunmaya ve sahiplenmeye devam edeceğim" diye konuştu.

Yorumlar