Bahçeli partiyi kayyuma mı teslim edecek?

Yeterli imza toplansa bile olağanüstü kongreyi toplamayacağını açıklayan Bahçeli, “Hukuki hakkımı kullanacağım” diyerek partiyi kayyuma devretmeye hazırlanıyor
Bahçeli partiyi kayyuma mı teslim edecek?

1 Kasım’daki ağır seçim yenilgisinden tam 14 gün sonra partinin en yetkili organı MYK’yı toplayan MHP Genel Başkanı Bahçeli önemli açıklamalarda bulundu. Görünürde, seçim sonuçlarının değerlendirilmesi gündemiyle yapılan MYK toplantısında kendisinden başka kimseyi konuşturmayan Bahçeli seçim bozgunundan sonra yoğunlaşan olağanüstü kongre taleplerine sert tepki gösterdi.

İnce siyasi manevra

Yeterli sayıda imza toplansa bile olağanüstü kongreyi toplamayacağını belirten Bahçeli’nin bu kararı, MHP’yi kayyuma teslim etmenin yolunu açma hazırlığı olarak yorumlandı. Olağanüstü kongreyi yapmazsa parti yönetiminin kayyuma devredileceğini bilen Bahçeli’nin olağanüstü kongreyi yapmak yerine bu seçeneği tercih edip, bundan da muhalifleri sorumlu tutmayı planladığı belirtildi.

Adaylara ağır suçlama

3- 5 insanın ‘genel başkanlığı bırak’ demesiyle bırakmayacağını belirten Bahçeli, genel başkan adaylığı için adı geçenlerle ilgili özel değerlendirme yaptı. 2 Kasım’dan sonra genel başkan adaylığını ilan eden “adam ve kadın” herkesin “hain ve BOP işbirlikçisi” olduğunu savunan Bahçeli “Erdoğan çözüm sürecinin devamı için MHP’yi kontrol altında tutmaya çalışıyor” iddiasında bulundu. 

Bahçeli, kayyuma partiyi teslim edecek

Yeterli imza toplansa bile olağanüstü kongreyi toplamayacağını açıklayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli  “Hukuki hakkımı kullanacağım” diyerek partiyi kayyuma teslim etmeye hazırlanıyor.

1 Kasım’daki ağır seçim yenilgisinden tam 14 gün sonra partinin en yetkili organı MYK’yı toplayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli önemli açıklamalarda bulundu. Görünürde, seçim sonuçlarının değerlendirilmesi gündemiyle toplanan ve 1 saat 20 dakika süren MYK toplantısında kendisinden başka kimseyi konuşturmayan Bahçeli seçim bozgunundan sonra yoğunlaşan olağanüstü kongre taleplerine sert tepki gösterdi. MHP’nin olağan kurultay tarihinin 18 Mart 2018 olduğunu yeniden tekrarlayan Bahçeli, “Bütün algı operasyonlarına rağmen MHP’nin dimdik ayakta olduğunu, ’parti içi muhalefet’yürütüyormuş gibi görünenlerin yaptıklarının hiçbir şey ifade etmeyeceğini” söyledi.

Yeterli sayıda imza toplansa bile sonuna kadar direneceğini ve olağanüstü kongreyi toplamayacağını belirten Bahçeli, “Bu konuda her türlü hukuki haklarımı kullanacağım” dedi. Bahçeli’nin bu kararı, çaresiz kalması halinde MHP’yi kayyuma teslim etmenin yolunu açma hazırlığı olarak yorumlandı. Delegenin yeterli imzasına rağmen kongreye gitmezse parti yönetiminin kayyuma devredileceğini bilen Bahçeli’nin olağanüstü kongreyi yapmak yerine bu seçeneği tercih edip, bundan da muhalifleri sorumlu tutmayı planladığı belirtildi.

Muhaliflere salvo

3- 5 insanın “genel başkanlığı bırak” demesiyle görevini bırakmayacağını belirten Bahçeli, genel başkan adaylığı için adı geçenlerle ilgili olarak da özel değerlendirme yaptı. 2 Kasım’dan sonra genel başkan adaylığını ilan eden “adam ve kadın” herkesin “hain ve BOP işbirlikçisi” olduğunu savunan Bahçeli değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

 “Erdoğan çözüm sürecinin devamı için MHP’yi kontrol altında tutmaya çalışıyor. Sinan Oğan, Saray desteklidir. Bunu şuradan anlayabilirsiniz. 1 Kasım seçim sonrası hemen 2 Kasım’da Yargıtay’ın Sinan Oğan kararı çıktı. Oğan’ı partiye geri yollamaya çalışıyorlar. Kendisini daha önce 3 kere uyardık. Dediğimizi dinlemedi, ihraç ettik.

Adaylığını ilan eden Selim Kaptanoğlu DYP’lidir, belgesi de elimizdedir. Ayrıca kendisi Alparslan Türkeş’in doktoru da değildir. Çünkü Türkeş’in ortopedik bir rahatsızlığı yoktu. Bildiğiniz gibi koray Aydın Bey de 2012’de aday oldu. Ama kaybettikten sonra bunu sürdürmedi. Kendisine görev verdik, o da layıkıyla yaptı.” Bahçeli’nin genel başkan adaylarını değerlendirirken, bunun için ismi en çok gündemde olan Meral Akşener’den hiç bahsetmemesi de dikkat çekti.

Özdağ ve Tanrıkulu

Öte yandan MYK toplantısında boş olan 2 Genel Başkan Yardımcılığı dolduruldu. Devlet Bahçeli, Tuğrul Türkeş ve Ahmet Kenan Tanrıkulu’ndan boşalan Genel Başkan Yardımcılığı görevlerine kendi düşündüğü isimleri önerdi ve oylattı. Böylece, Tuğrul Türkeş’in yerine Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ getirildi. 1 Kasım seçimleri öncesinde “AKP’den Bakanlık teklifi alması” gerekçesiyle istifa eden İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu yeniden aynı göreve atandı. Dün toplanan MHP MYK öncesinde, önceki gün akşam (Cuma) Devlet Bahçeli partisinin eski ve yeni milletvekillerine Ankara’da bir akşam yemeği verdi. Yemekte Bahçeli’nin Ümit Özdağ’ı çağırarak sağ yanına oturtması dikkat çekti.  Tuğrul Türkeş’in ihracıyla boşalan MYK üyeliğine de Alper Gedik getirildi.

Yorumlar