CHP İstanbul İl Başkanını seçiyor!

CHP İstanbul'da kongre heyecanı başladı. 635 delegenin oy kullanacağı kongrede yarışın Cemal Canpolat, Gökhan Zeybek, Necdet Saraç ve Kadir Gökmen Öğüt’ün arasında geçeceği belirtiliyor.
CHP İstanbul İl Başkanını seçiyor!

Sabah saatlerinde başlayan ve iki gün sürecek kongreye CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, İstanbul milletvekilleri Engin Altay, Erdoğan Toprak, İlhan Kesici, Ali Şeker, Barış Yarkadaş, Onursal Adıgüzel, Dursun Çiçek, Oğuz Kaan Salıcı, Eren Erdem, Yalova Milletvekili Muharrem İnce, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay gibi isimlerin yanı sıra CHP sıralarında siyaset yapmış çok sayıda isim ile CHP'li ilçe belediye bakanları katıldı.

Kongreye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katılmazken, salonun büyük bir bölümünün boş olması dikkat çekti. Kongre salonunda Mustafa Kemal Atatürk'ün yanı sıra, CHP İstanbul İl Başkanlığı ve Gençlik Kolları tarafından hazırlanan pankartlar yer aldı. 

AKP, Saadet Partisi, HDP, Vatan Partisi temsilcileri ile çok sayıda meslek odası ve STK temsilcisi gözlemci olarak yer aldı.

20'den fazla adayın yarıştığı kongrede, 65 delegenin imzasını toplayan isimler yarın oylanacak. Kongrede yarışın Cemal Canpolat, Gökhan Zeybek, Necdet Saraç ve Kadir Gökmen Öğüt’ün arasında geçeceği belirtiliyor.

Blok liste galip geldi

640 delegenin oy kullandığı kongrenin ilk gününde yapılan divan seçiminde CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, başkanlığa seçildi. Bazı ilçe başkanları tarafından imzalanan blog liste önerisi partililerin tepki göstermesine rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.

CHP İstanbul 35. Olağan İl Kongresi, Bostancı Gösteri Merkezi'nde başladı. İki gün sürecek kongrenin ilk gününde il örgütü tarafından hazırlanan raporlar delegelere sunuldu.

MURAT KARAYALÇIN ÖZELEŞTİRİ YAPARAK VEDA ETTİ

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, özeleştiri yaparak il başkanlığı görevinden ayrıldı. Karayalçın, "Sorunlarını aşamayan CHP'nin yüzde 25'leri geçmesinin imkânı yok. Bu sorunların başında, CHP'nin sol yanının yetersizliği geliyor. Ayrıca örgüt yapımız yetersiz ve siyasetin finansmanı konusunda eksik kalıyoruz." dedi.

CHP İstanbul 35. Olağan İl Kongresi, Bostancı Gösteri Merkezi'nde başladı. İki gün sürecek kongrenin ilk gününde il örgütü tarafından hazırlanan raporlar delegelere sunuldu. Kongrede İl Başkanı olarak son konuşmasını yapan Murat Karayalçın, partinin yüzde 25 bandına takılıp kaldığını söyledi. CHP adına özeleştirilerini dile getiren Karayalçın, “Sorunlarını aşamayan CHP'nin yüzde 25'leri geçmesinin imkânı yok. Bu sorunların başında, CHP'nin sol yanının yetersizliği geliyor. Ayrıca örgüt yapımız yetersiz ve siyasetin finansmanı konusunda eksik kalıyoruz. AK Parti'nin toplumsal kimlik üzerinden yaptığı siyaseti eleştirirken, aynı durumu biz parti örgütlerinde yaşıyoruz. Bu sorunları ortadan kaldırmaya ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

İl başkanlığı dönemindeki faaliyet raporu ve hesap raporlarını okuyan Karayalçın, CHP'nin yeni bir örgütlenme modeline ihtiyacı olduğunu söyledi.

Daha sonra, İl Başkanlığı Yönetim Kurulu tarafından 2019 yılında yapılacak olan belediye seçimleri için hazırlanan rapor okunarak oylamaya sunuldu. Ardından CHP İstanbul olarak kentin en önemli sorunu olarak adlandırılan Kentsel Dönüşüm Raporu'nun okunarak delegelere bilgilendirme yapıldı. CHP'nin dikey örgütlenme modelinden yatay örgütlenme modeline geçilmesini hedefleyen ve yerel meclisler kurulmasını öngören Örgütlenme Modeli Raporu da okunarak oylamaya sunuldu.

Murat Karayalçın'ın konuşması sonrası delegeler söz aldı. Konuşma sınırlaması bulunmayan kongrede konuşmak için 24 delegenin divana başvurduğu belirtildi. Kongrede konuşmalar devam ediyor. 

UMUT ORAN :  NE DEMEK CHP YÜZDE 25'İ GEÇEMEZ

Murat Karayalçı'ndan sonra söz alan CHP eski milletvekili Umut Oran 'Karayalçın'ın konuşmasında 'CHP sorunlarını aşmadan yüzde 25'i geçemez' sözlerine atıfta bulunarak "Ne demek CHP %25'i geçemez? Bunu asla kabul etmemeliyiz. Bu kader değildir, suç psikologları kırık pencere kavramını geliştirdi. Ev sahibi kırılan camı hemen değiştirmezse, ertesi gün başka camı kırıyorlar. Yine önlem alınmazsa, başka evlerin de pencreleri kırılıyor. Hukuksuz ortamda acil tepki göstermek gerekiyor. Yoksa kanıksanıyor bu haksız süreç" dedi. 

60 YAŞÜSTÜ PARTİLİERE KOTA UYGULANSIN

Delegelerin ve milletvekilllerinin konuşmaları devam ediyor. Bir delege konuşmasında 60 yaş üstü partililere kota getirilmesi gerektiğini önererek, ancak bu şekilde gençleşebileceklerini belirtti. İsmi öğrenileyemeyen partili yerine oturduğunda CHP İstanbul İl Başkan yardımcısı Ali Cihat Işık, partiliye yaptığı konuşmadan dolayı 'seni kınıyorum' diyerek tepki gösterdi. Işık'ın bu sözleri çevresindekiler tarafından da duyuldu. 

EREN ERDEM: BAŞKANLIĞI ANCAK RÜYASINDA GÖRÜR

Kongre salonunda bulunan partililer AKP ve yandaş medya tarafından hedef gösterilen Eren Erdem'e büyük ilgi gösteriyor. Konuşmak yapmak için kürsüye gelen Erdem, partililer tarafından uzun süre alkışlandı. 

Konuşmasında  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP medyasını hedef alan Erdem,  "Bizler manşetlerle dizayn edemeyecekleri kadar güçlü bir partinin neferleriyiz. Kendini Başkan zanneden biri CHP'ye ayar vermeye çalışıyor. O şahıs bilsin ki, bizler var oldukça; o Başkanlığı ancak yatağına girdiğinde rüyasında görecek" dedi. 

Yorumlar